AfganistanTacikistan

İran’ın davası şiilik sünnilik değil,İslam..Sünni olan Afganistan’ın bölgedeki konumunu güçlendiriyor..İran ve Tacikistan, yabancı birliklerin bölgeden çekilmesi gereği konusunda anlaştılar…

Reisi, Pazartesi günü başkent Tahran’da konuk Tacik mevkidaşı Emmali Rahmon ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “İran ve Tacikistan, yabancı güçlerin geri çekilmesi de dahil olmak üzere bölgesel konularda ortak görüşlere sahip” dedi.

Bölgede yabancıların varlığının hiçbir şekilde güvenliği sağlamadığını ve sağlamayacağını düşünüyoruz” dedi.

İran cumhurbaşkanı, bölge ülkelerinin sorunlarını diyalog yoluyla çözmeleri gerektiğini belirterek, “bölgede yabancıların varlığının bu işe yardımcı olmadığını” da sözlerine ekledi.

İran cumhurbaşkanı ayrıca, Tahran ve Duşanbe’nin Afganistan’ın güvenliğine büyük önem verdiğini belirterek, Afganistan’da tüm siyasi grupları ve etnik kökenleri temsil edecek kapsayıcı bir hükümetin kurulması çağrısında bulundu.

“Afgan halkı için güvenlik, istikrar ve huzur sağlanmalıdır. Afganistan’da teröristlerin varlığı çok endişe verici ve ne Afganistan’da ne de bölgenin başka bir yerinde teröristlerin varlığını kabul edemeyiz” dedi.

İran ve Tacikistan, terörle mücadelede ve sınırların güvence altına alınmasında işbirliğini artırmaları gerektiğini vurguladı

Küresel kibirli güçlere bağlı yabancıların ve ajanların, kendi siyasi amaç ve çıkarları doğrultusunda bölgede DEAŞ grubunu beslediğine inanıyoruz” dedi. “ABD ve NATO’nun yirmi yıldır Afganistan’daki varlığı savaş, kan ve yıkımdan başka bir şey getirmedi. Afganistan’ın geleceğine ülkenin kendi halkı karar vermeli.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (31) içerik yüklenmiştir.