HaberlerDünyaEkonomiİranOrtadoğu

İran’ın deniz ürünleri ihracatında %12 artış

Bu yılın ilk çeyreğinde İran’dan 28 bin ton çeşitli deniz ürünleri ihraç edildi, ki bir önceki yılın aynı dönemine oranla ağırlık bakımında yüzde 12 ve değer bakımından da yüzde 9 artış gösteriyor.

Balak Kurumu yetkililerinden İsa Gülşahi bu açıklamayı yaparak, cari yılın ilk çeyreğinde çeşitli ülkelere 52 milyon dolar değerinde çeşitli deniz ürünlerini ihraç ettiklerini kaydetti.

Gülşahi, bu süre içerisinde Irak, Türkiye ve Avrupa’ya 85 ton akvaryum balığı çeşitleri ihraç edildiğini, ki geçen yılın aynı dönemine oranla ağırlık bakımından yüzde 608 ve değer bakımından da yüzde 200 artış kaydettiğini ifade etti.

Gülşahi, bu sürede 15 bin 600 ton çeşitli balık türleri, 713 ton da ton balığı türleri, 4 bin ton karides ve 6300 ton diğer deniz ürünleri ihraç edildiğini belirtti.

Ton balığı en çok Umman ve BAE’ne ihraç edildiğini kaydeden Gülşahi, bu yıl Japonya’ya da deneme mahiyetinde bir miktar ton balığı ihraç ettiklerini ve avlanma yöntemini geliştirerek UNIDO ile ortak bir proje çerçevesinde ton balığı ihracatını da ticarileştirmeye çalıştıklarını beyan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.