İran

İran’ın Doğu Akdeniz Sağlık Bakanları, Tahran 6. Oturumu

Dün Tahran’da 6.sı düzenlenen Doğu Akdeniz Sağlık Bakanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesini eleştirerek, “Bu uluslararası anlaşmadan çekilmek, Amerika için kara bir leke ve rezalettir. Bu ülkenin İran halkına gıda ve ilaç yaptırımı uygulaması, Amerika için büyük bir rezalettir” dedi.

Ruhani Amerika’nın insanlık dışı bir cinayet işleyerek ekonomik terörizmi uyguladığına değinerek, “83 milyon İranlı, Amerika’nın cinayetini unutmayacakatır” dedi.
Amerika’nın tek yanlı yaptırımları dünya ticareti hukukunda negatif sonuçlarının yanısıra sağlık alanına da telafi edilemeyen sonuçları vardır. Zira sağlığın korunması, tedavi, ilaç ve gereken sağlık teknolojilerden yararlanma gibi toplumun haklarını da ihlal ediyor.
Şehit Beheşti üniversitesi hocalarından Muhsin Abdullahi şöyle diyor:
Amerikalıların net açıklamaları ve ulusal hukuk uyarınca Amerika’nın İran karşıtı tek yanlı yaptırımları, “ekonomi terörizmi” anlamına daha yakın olan insanlığa karşı cinayetin mısdakıdır.
Bu açıdan Tahran’da düzenlenen Doğu Akdeniz Sağlık Bakanları Toplantısı’nda ele alınarak vurgulanan konuların iki önemli mesajı vardır:
Birincisi, bu toplantı Amerikan yaptırımlarının gerçek mahiyetini açıklamaktır. Cumhurbaşkanının Toplantının açılışındaki konuşması bu açıdan dünyaya bir mesajdır.
Fakat toplantının ikinci önemli mesajı ise, İran’ın toplumun sağlık ve tedavi alanlarındaki ilerlemleri ve kazanımlarıdır.
Amerika’nın yoğun ve kendi tabirleri ile felç eden yaptırımlarla İran’ın tecrit edileceği ve çaresiz kalacağını düşündüğü bir ortamda, Dünya Sağlık Örgütü Genel sekreteri Tedros Adhanom, İran İslam Cumhuriyetinin sağlık alanında Doğu Akdeniz bölgesinde öncü olduğunu söyledi.

Tedros Adhanom, “İran yüksek sağlık hizmetleri ile bebek ve anne ölümlerini ve bulaşıcı hastalıkları kontrol etmiştir.” dedi.
Tabi İran yaptırımlara rağmen komşularına yardımı da unutmamıştır. İran cumhurbaşkanı İslami İran’ın mazlum Filistin, Irak, Suriye ve Yemen halkları arasında olduğuna değinerek, “İran halkının bununla övündüğünü” söyledi.
Tahran şimdi bölgesel ve küresel çapta sağlığın en önemli konularında işbirliği ve fikir birliği odağı haline gelmiştir.
Bu bağlamda Tedros Adhanom Tahran oturumunda küresel hepatit programına işaretle, “Bu, hepatit hastalığı kontrol etmek, önlemek ve ölüm oranını düşürmek için küresel bir programdır ve başta Afganistan olmak üzere bölge ülkelerinde gerçekleşmesi için çalışılmalı” dedi.
İran sağlık bakanı Dehnamaki ise İran’ın sağlık alanında başarılı tecrübelerini paylaşmaya hazır olduğuna işaretle, “hiç şüphesiz bulaşıcı hastalıkların kontrolü ve halkın sağlığına zararı azaltmanın tek yönteminin bölge ülkeleri arasında tecrübeleri paylaşmak ve dünya sağlık örgütünün destekleri” olduğunu söyledi.
Tabi ki bu hedefleri ve prograları izlemek küresel önem taşımaktadır ve İran da her zaman bu konuda öncü olmuştur. Bu bağlamda Salı günü Birleşmiş Milletler’in Viyana ofisinde İran ve uyuşturucu madde ile mücadele ofisi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
Söz konusu anlaşmada İran Ulusal Bağımlılık Çalışmaları Merkezi, ” Bölgesel Araştırma ve Kapasite Geliştirme Merkezi” olarak bölgede bağımlılıktan kaynaklanan sorunların tedavi çalışmalarına yardımcı olacaktır.
Sağlık ve tedavi alanında sorunların ve hasarların azaltılarak giderilmesinin Tahran oturumunda vurgulanması ise, tüm ülkelerin bu alanda sorumlukları olduğu için önemlidir. Zira görevlerini her hangi sebepten gerçekleştirememeleri halinde sonuçları diğer ülkeler için de ağır olacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.