İran

İran’ın elektrik sektörü, Batı Asya’yı aydınlatıyor

İslam İnkılabı zaferinin ardından İran’ın elektrik sektörü, Batı’nın bilim ve teknolojisine bağımlılıktan kurtuldu. Bugün ise yerli hale getirilen elektrik sektöründe İran tüm donanım ve teçhizat ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor ve hatta dışarıya ihraç ediyor.

İran İslam Cumhuriyeti, muhtelif sınıflarda doğalgaz türbinleri ve diğer elektrik teçhizatları ile teknik ve mühendislik hizmetlerini bölge piyasasına ihraç ediyor.
Elektrik sektörü, ülkeler için diğer stratejik ve önemli sektörlerin gelişmesinde hayati ve önemli rol ifa eden altyapı sayılıyor. Başka bir ifade ile, insanların huzurlu yaşayabilmesi ile anlamlı bağlantısı bulunuyor.
İran’ın elektrik sektöründeki kazanım ve ürünleri ülke sınırlarını aşacak ve bölge ülkeleri ve komşuların, bu sektörün avantajlarından yararlanabilecek kadar gelişmiş ve modernleşmiştir.
Bu bağlamda İran Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan son günlerde Tahran’da Suriye Elektrik Bakanı Muhammedzehir Harbutli ile yaptığı görüşmede, İran, Irak ve Suriye elektrik şebekelerinin üçlü bağlantısının gündemde olduğunu belirterek, bölgedeki mevcut imkanların hiçbir vatandaşın elektriğe erişimden yoksun kalmayacağı şekilde devreye sokulması gerektiğini vurguladı.
Öte yandan dün İran ve Irak elektrik şebekeleri Tahran’da düzenlenen törenle birbirine bağlandı.
İran elektrik şebekesinin Irak elektrik şebekesine bağlanma operasyonu dün Tahran’da İran Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan ve Irak Elektrik Bakan Yardımcısı Nafi Abdussade’nin katılımıyla gerçekleşti.
İran-Irak elektrik şebekelerinin birbirine bağlanmasıyla iki ülkenin elektriği daha da stabil hale gelebilecek, elektrik ihracatı yapılabilecek ve iki ülkenin elektrik ihtiyaçları giderilebilecek.
Elektrik şebekelerinin birbirine bağlanmasıyla, İran ve Irak, kolaylıkla elektrik takasında bulunabilecek ve tüketimin en yoğun saatlerde karşı tarafın kapasitesinden yararlanabilecek.
İran, elektrik sektöründe özellikle santral kısmında kendine yeter seviyesine ulaşmıştır ve bu sektörde yakaladığı stabilite ve Batı Asya’ya stratejik bakışı yüzünden bölge ülkeleri için güvenilir bir ortak haline gelmiştir.
İran günümüzde santrallerinde 80 bin MW’tan fazla elektrik üreterek, Batı Asya’da ilk sırada ve dünyada ise 14. sırada yer almaktadır.
Ülkede bu oranda elektrik üretim kapasitesi, Batı Asya ülkeleri ve komşuların İranlı firmaların kendi ülkelerinde faaliyet yapmasına ihtiyaç duymalarına yol açmıştır.
Bu çerçevede, İran, Irak ile elektrik ihracatı konusunda iyi işbirliği içindedir. İran, Irak toprakları üzerinden, Suriye’nin elektrik sektörünün alt yapısını İranlı özel firmalarının katılımıyla yeniden imar etmeye çalışıyor.
Batılı firmaların aksine İran, ülkeleri kendine bağımlı tutmak peşinde değil ve zor günlerde muhtelif ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda bölge milletlerinin yanında durmuştur.
Bu bağlamda Suriye Elektrik Bakanı Muhammedzehir Harbutli, İran’ın Suriye’nin elektrik şebeke sisteminin istikrarını koruma noktasında önemli rolüne işaretle, İranlı firmaların katılımıyla Suriye’nin kuzeyindeki Halep elektrik santralinin 1. ve 5. ünitelerinin yeniden inşa edileceğini kaydetti.
İran, Suriye ve Irak’ın elektrik alanında işbirliğini geliştirmek için ortak iradesi ve Şam ile Bağdat’ın İran’ın elektrik sektöründeki kapasitesinden iyi şekilde yararlanmak için gösterdiği ilgi, üç ülke arasında üçlü elektrik şebekesinin oluşturulmasının kaçınılmaz hal aldığı düşünülüyor.
Bölgesel elektrik şebekesinin kurulması için İran, Suriye ve Irak arasında uzun vadeli işbirliği anlaşmalarının imzalanması gerekiyor çünkü yüksek hedeflerin gerçekleşmesi için planlama yapmak şarttır.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.