Ermenistanİran

İran’ın Ermenistan’da fuar işbirliğinin devamı

İran İslam cumhuriyetinin 20. Uluslararası Ermenistan Fuarı’na başarılı katılımının ardından, İslam Cumhuriyeti bu ülkede özel bir fuar düzenledi.

Bu kapsamda İran’dan 100 firma, kendi ürünlerini Ermenilere tanıtmak için Erivan’ın daimi fuar merkezinde bir araya geldi.
İnşaat sektörü, otomotiv, teknik ve mühendislik hizmetleri, su ve elektrik ve enerji, tarım sağlığı endüstrileri ve gıda, bu fuarın bölümlerinden bazıları.
İnşaat, otomotiv, gıda ve teknik ve mühendislik hizmetlerinin yerlileştirilmesi ayrıca benzer Batı ürünleriyle rekabet edebilme ve aynı zamanda İran sanayi ürünlerinin ucuz fiyatları nedeniyle, Ermenistan’da bu sanayilerin varlığı, İran İslam Cumhuriyeti’nin Güney Kafkasya ülkelerindeki Batılı şirketlerle rekabet etmesini sağlayacaktır.
Aslında, birçok İranlı şirket, Ermenistan pazarındaki faaliyetlerini genişletmek amacıyla Erivan’da özel İran fuarına katıldı. İranlı sanayi şirketleri, Ermenistan’ın da üyelerinden biri olan Avrasya Birliği’nin büyük pazarına katılmak için Erivan’da özel fuara katılmaya hazırlandılar.
Hiç kuşkusuz İran İslam Cumhuriyeti’nin Avrasya Ekonomik Birliği üyesi ülkelerin pazarındaki varlığının artması, İran İslam Cumhuriyeti’nin bu ülkelerle ilişkilerinde yeni bir sayfa açabilir. Özellikle birçok ekonomiste göre, dünyanın ekonomik geleceği bu önemli ticaret alanında şekilleneceği, ayrıca Avrasya Ekonomik Birliği’nin gelişmesi durumunda daha çok ülke, Birliğe üye olarak onunla işbirliği yapmak isteyecektir.
Uzmanlar, İran İslam Cumhuriyeti’nin başta Ermenistan olmak üzere Avrasya Ekonomik Birliği üyeleri ile daha fazla ikili ve çok taraflı ilişkilerin, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki konumunu güçlendirmede ve İran’la karşılıklı bağımlılıklarını artırmada etkili olduğuna inanıyor.
Özellikle İran’ın açık denizlerle bağlantısı ve önemli limanlara sahip olması nedeniyle, bu ülkelerin açık sulara ve okyanuslara, ardından Doğu ve Batı Asya’ya ulaşımı en kısa sürede hızlı bir şekilde ve en düşük maliyetle sağlanması mümkündür.
Bu bağlamda, Dünya Bankası’nda Ermenistan bölümü müdürü ve ekonomi uzmanı Laura Bailey şöyle diyor:
“İran, Ermenistan’ı uluslararası sıcak ve açık sulara bağlamak için önemli bir yoldur buna karşılık Ermenistan da İran İslam Cumhuriyeti’nin Avrasya Ekonomik Birliği’nin geniş pazarına girmesi için önemli bir rotadır. Ermenistan, Batılı ülkelerin İran pazarına girişinde önemli bir kapı olarak değerlendirilebilir.”
Her halükarda İran’ın yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılarak Ermenistan’da büyük bir endüstri, ekonomik ve ticaret alanında varlık sergileyebileceğinden hiç şüphe yoktur. Bundan önce İranlı gıda şirketleri, Tahran ve Erivan yetkililerinin ekonomik işbirliğini genişletme ve ticaretin değerini artırma çabaları doğrultusunda 20. Uluslararası Ermenistan Fuarı’na katıldılar. Bu konu İran İslam Cumhuriyeti’nin Ermenistan’da özel bir fuar düzenlenmesine zemin hazırladı. Bu, İran ve Ermenistan’ın ikili ticaretin değerini yılda 3 milyar dolara çıkarmak için iki ülke yetkililerinin yaptığı anlaşmalar doğrultusunda doğru ve ilkeli bir yol izlediği anlamına geliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.