HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran’ın eski Genel Kurmay Başkanı General Seyyid Hasan Firuzabadi hakka yürüdü

İslami İran’ın eski Genel Kurmay Başkanı General Seyyid Hasan Firuzabadi hakka yürüdü.

Muhabirimizin haberine göre, eski Genel Kurmay Başkanı ve Başkumandan Ayetullah Hamanei’nin yüksek askeri danışmanı General Seyyid Hasan Firuzabadi bir süre hastalığın ardından vefat etti.

General Firuzabadi 27 yıl İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin fermanı ile Genel Kurmay Başkanı olarak hizmet etti ve ardından yine Ayetullah Hamanei’nin fermanı ile Başkumandanın yüksek danışmanlığına atandı.

Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi Cuma günü General Firuzabadi’nin vefatı dolayısıyla yayımladığı taziye mesajında şu ifadelere yer verdi:

Bu gönüllü, sorumlu ve ihlaslı komutan verimli hayatının uzun yıllarını çeşitli alanlarda hizmet ederek İslam inkılabı ve İslami nizamın değerlerini ve ülkülerini savunmakla geçirdi ve yıllarca Genel Kurmay Başkanı olarak sadakatle görev yaptı.

Yargı erki Başkanı Golam Hüseyin Muhsini Ejei de General Firuzabadi’nin vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayımladı. Ejei mesajında şöyle yazdı:

General Firuzabadi İslam inkılabından sonra tüm hayatını İslami nizama ve İran milletine hizmet etmeye adadı ve sekiz yıllık kutsal savunma yıllarında ve yirmi küsur yıllık Genel Kurmay Başkanlığı döneminde de unutulmaz hizmetlerde bulundu.

İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf da General Firuzabadi’nin vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.