İran

İran’ın Hut Torpidosu Sergilendi

Son yıllarda deniz gücü ve deniz silahlarının öneminden dolayı ve karasuları ve açık sulardaki etkin varlığı nedeni ile İran İslam Cumhuriyeti deniz silahları alanına büyük yatırımlar yapmıştır.

Günümüzde her türlü savaş gemisi, denizaltı, gemisavar füzesi, uçan botlar ve diğer silahlar İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları ve Ordu envanterinde görülmektedir. Varlığı muharebe alanının denklemlerini değiştirebilecek stratejik deniz silahlarından biri de torpidodur. Torpido, suyun yüzeyinden veya altından ateşlenen ve hedefi vurana kadar suda kalan ve hedefe yakın veya isabet ettikten sonra patlayan bir deniz silahıdır.

Torpidoların hareket ve hızlarından dolayı kontrol edilmesi ve engellenmesi çok zor olduğu için bu tür silahlar en ölümcül deniz silahları arasında yer alır. Torpidoların su altında hareket etmesi nedeniyle etkili bir silah olarak tanıtılabilmesi için yüksek tahrik gücü, düşük ağırlık ve aynı zamanda yüksek patlayıcı gücü ve küçük boyutta olması gibi birçok kabiliyete sahip olması gerekir. Bu stratejik düşünceden yola çıkarak İran İslam Cumhuriyeti savunma sanayisi farklı tipte torpidoların yapımına özel önem vermiştir. İran’da yapılan torpidolar arasında “Hut” torpidosu büyük önem taşımaktadır.Çok yüksek ve uygun patlayıcı gücü, adını etkili ve ölümcül bir silah olarak kaydettirmiştir.

2006 yılında Devrim Muhafızları Ordusunun Büyük Peygamberi tatbikatı sırasında dünyaya bu tatbikatın öyle bir resmi aktarıldı ki, askeri uzmanları hayrete düşürdü. Bu da Fars Körfezi’nde yeni bir torpido ateşlenmesi haberi oldu. “Hut” torpidosu adı verilen bu yeni gemisavar silahı dünyaya bu şekilde tanıtıldı. Batılılar için İran’ın büyük potansiyele sahip bu gelişmiş torpidoyu yapma teknolojisine erişimi kötü bir haberdi.

Unutulmamalıdır ki, Devrim Muhafızları Donanması (Nedsa) eski komutanı Amiral Ali Fedavi’ye göre bu torpido, o dönemde ve hatta şu anda dünyanın en hızlı torpidosudur. Savaş kabiliyeti, Rusya’da yapılan gelişmiş VA-111 Shkval torpidoya benzer ve sadece iki ülke, yani sadece İran ve Rusya, böyle bir silahı yapmak için gerekli teknolojiye sahiptir. Bu torpidonun ortalama hızı, normal bir torpidodan dört kat daha fazladır. Bu nedenle, Hut torpidosu, İran’da yapılan en önemli deniz silahlarından biri olarak kabul edilmelidir.

Hut torpidosunun ortaya çıkmasından önce, gaz kabarcıkları arasında torpidoları hareket ettirme teknolojisi sadece Rusya’da mevcuttu, ancak NEDSA bu bilgiyi Hut torpidolarında kullandığını gösterdi. Doğal olarak gereken kabiliyetleri elde ettiğini de gösterdi.Dünya medyasının büyük bir bölümü Hut torpidosunu Rus kısa menzilli torpido “Shkval”ın tersine mühendisliği ile elde edilen torpido olarak tanıtmaya çalıştı. Ancak, iki torpido yalnızca kabarcık oluşturma ve gaz kabarcıkları arasında hareket etme açısından benziyor. Sonuçta yakıt türü, menzili ve hızı bakımından farklılık gösteriyorlar. Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı Lojistik, Destek ve Endüstriyel Araştırmalardan Sorumlu Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Ali Abdullahi, Hut torpidosunun yapılmasının önemi hususunda şöyle bir açıklamada bulundu: ” Ruslar bu teknoloji ile ilgili bize hiç düşünmeyin böyle bir işe girişmeniz mümkün değildir diye söylediler. Ancak bugün araştırmacılarımız Hut torpidosunu yaptılar. ”

Hut torpidosu, çok büyük olmayan boyutuna rağmen ancak çok yüksek hıza ve iyi patlayıcı güce sahiptir. İşte bu özellikler bir araya gelince bu denizaltı füzesi dünyanın en iyi torpidolarından biri haline geldi. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’ni değil, aynı zamanda yeni torpidoları da olan ülkeler bile böyle bir askeri teknolojiyi kullanmaya muvaffak olmamışlardır.

Hut torpidosunun yüksek gücü ve hızı sayesinde Nedsa artık özellikle FARS Körfezi’nde düşman gemilerine karşı hassas ve çok etkili bir kabiliyete kavuşmuştur. “Hut”un yüksek gücü ve hızı nedeniyle, onunla yüzleşme veya ondan kaçma imkanı yoktur, çünkü bu torpido 1000 metre mesafeden ateşlenirse hedefi 10 saniyede isabetli bir şekilde vuracak ve imha edecektir, yani onunla başa çıkma şansı neredeyse yoktur.

Nedsa’nın eski komutanı General Ali Fedevi’ye göre füze saatte 360 ​​kilometre hıza sahiptir. Böyle bir hızla ve diğer yandan, Fars Körfezi’ndeki Amerikan uçak gemilerinin ve büyük gemilerin büyük hacmi ve çok düşük hızı göz önüne alındığında, bu tür düzinelerce torpidoyu aynı anda ateşlemek Amerikan gemileri için ciddi bir tehdit oluşturduğu açıkça ortadadır. Böylece Fars Körfezi’nde, özellikle Hürmüz Boğazı’nda bu torpidolar çok etkili olabilir. Bu torpido, kısa menzilli de olsa Hürmüz Boğazı’nda belirleyici bir silahtır, çünkü İran karasularından ateşlenirse bu boğazdaki uluslararası su yolunun en uzak noktasına en kısa sürede ulaşabilir ve düşmanı kaçmaya zorlayıp savunma yeteneğinden mahrum bırakabilir. Öte yandan, Fars Körfezi’ndeki Hut torpidoları da dahil olmak üzere İran torpidolarının gücü, çeşitli yüksek hızlı gemiler ve füze rampaları, savaş gemileri, denizaltılar, kıyı seyir füzeleri, topçu ateş gücü, İHA’lar ve Hava Kuvvetlerinin operasyonel kabiliyeti yanında değerlendirmek durumun gerçekliğini daha net gözler önüne serebilir.

Hut torpidosu, karadan denize fırlatılan, su altı füzesi veya süper kavitasyon kabiliyetine sahip torpido tahrikli bir roket olarak kabul edilebilir. Ultra delme kabiliyeti, hızının artmasında ana etkendir ve bu torpidonun stratejik ve önemli kabiliyetlerinden biridir. Ultra delme olgusu, torpido başlığında, ucunda ve gövdesinde kabarcıkların oluşumu ve bu şekilde su ile temasının en aza indirilmesi ve hızın iyice artmasıdır. . Bu özelliği sayesinde Hut torpidosu ateşlendikten sonra savaş başlığının etrafında bir balon oluşturarak hızını normal torpidolara göre dört kat daha arttırır.

Sıradan torpidolar sürtünme nedeniyle saniyede 25 metreden daha hızlı hızlanamazken, Hut torpidoları hedeflerine doğru saniyede 100 metre hızla hareket edebilirler. Maksimum hızının ise saatte 360 kilometre kadar ​​ olduğu söyleniyor. Aslında Hut torpidosunun ucunda ve burun kısmında bulunan baloncuk oluşturma sistemi bu torpidoyu altın değerinde yapmıştır.

Su ile minimum teması sağlayan bir hava tabakasında yüzen Hut torpidosundan yayınlanan bilgiler, bu sualtı silahının denizaltılar tarafından 100 metre derinlikte ateşlenebilme kabiliyetine sahip olduğunu gösteriyor. Savaş başlığı 210 kg ağırlığında ve tahrik sisteminde katı yakıt kullanılıyor. “Hut” ayrıca hız botları ve teknelerinden ve denizaltılardan ateş edilme kabiliyetine de sahiptir ve 15 km’lik bir yarıçap içindeki su üstü ve yer altı hedeflerini yok edebilir.

Patlayıcı gücünden dolayı su üstü gemilerinin alt yüzeyini ve denizaltı gemilerinin gövdelerini hedef alabilir. Örneğin destroyer gibi orta boy bir gemiyi denizin dibine gönderebilir.Bu torpidodan iki tanesi eş zamanlı olarak fırlatılırsa büyük gemiler bile devre dışı bırakılabilir. Ayrıca Hut torpidolarının fırlatılma zamanı ve yerinin tahmini de düşman gemiler için çok zordur. Çünkü NEDSA’nın bilgilerine göre Hut, radara yakalanmayan su üstü araçları yardımı ile fırlatılmaktadır. Bu yüzden bu torpidoların ve füzelerin radar sistemleri tarafından bulunması ve izlenmesi çok zordur.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.