Irakİran

İran’ın Irak’a ihracatı 9 milyar dolara ulaştı

İran’ın batısında yer alan Kermanşah eyaleti ticaret odası başkanı Keyvan Kaşefi, 2018’de İran’ın Irak’a ihracatının 9 milyar dolara yükseldiğini belirterek, Kermanşah eyaletinin bundaki payının 3 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Keyvan Kaşefi, dün Irak’ın Babil eyaleti ticari heyetiyle Kermanşah’ta gerçekleştirdiği oturumunda, İran’ın Irak’a ihracat miktarının artması gerektiğini belirterek, ‘Irak’a ihracatın artması, ortak yatırımlar ve ortak sınırlardan ikili ilişkilerin gelişmesi için istifade edilmesi gibi konuların Irak’lı yetkililerle ele aldıkları konular olduğunu söyledi.

Kaşefi, ayrıca iki ülke arasında transit taşımacılığın da artması gerektiğini belirterek, ‘İran ve Irak’ın bölgede transit açısından çok iyi potansiyelleri var, iki ülke arasında transit taşımacılık 5 kat artacak düzeydedir’ dedi.

Irak’ın Babil kenti ticaret odası başkanı Sadık Haşim Fazıl da, İran’la ilişkilerin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, İran cumhurbaşkanının Irak’a yaptığı son ziyarette iki ülke sınırlarında 3 serbest ticaret bölgesinin oluşturulması konusunda anlaşma sağlandığını ve bunun hayata geçmesi halinde iki ülke arasında ticari ve iktisadi ilişkilerin ciddi oranda artacağını söyledi.

Babil eyaleti işadamları ve sanayicilerden bir grup Kermanşah eyaletiyle ilişkileri geliştirmek için Kermanşah eyaletine gelmiş bulunuyor. Sözkonusu heyet üç gün boyunca Kermanşah eyaletiyle ticari ve iktisadi ilişkileri geliştirmenin yollarını arayacak.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.