İran

İran’ın milli otomobilinin başka ülkelerde üretimi yeniden başlıyor

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Seyyid Rıza Fatımi Emin; Senegal, Azerbaycan Cumhuriyeti, Suriye ve Irak’ta İran’ın milli otomobilini üretme tesislerini yavaş yavaş yeniden faaliyete geçirmeye ve geliştirmeye başladıklarını açıkladı.

İran’ın yurt dışındaki otomobil üretme tesislerinde faaliyetlerin yeniden başladığını belirten Bakan Fatımi Emin şöyle dedi:

13. hükümette Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı olarak göreve başladığım ilk günden itibaren 2025 ufku çerçevesinde ürettiğimiz otomobillerin yüzde 30 kadarını ihraç etmeyi gündeme getirdim; bu bağlamda yurt dışındaki tesislerimizi yeniden faaliyete geçirmek ve geliştirmek, bu öneriye çözümlerden biridir.

Bakan Fatımi Emin, geçen hafta bir süre durdurulan Senegal’deki Irankhodro firmasının üretim hattı yeniden faaliyete başladığını kaydetti.

Bakan Fatımi Emin şöyle devam etti:

Bazen tarife engeli ile karşılaşan otomobil ihraç etmek yerine Suriye, Irak, Senegal ve Azerbaycan Cumhuriyeti gibi ülkelere tarife engeline takılmayan yedek parça ihracatı yapabiliriz. Yine üretilen otomobilleri adı geçen ülkelerin üyesi oldukları birliklerde satabiliriz.

Bakan Fatımi Emin, bakanlığın çeşitli alanlarda faaliyeti yaptırımları delmek değil, tamamen etkisiz hale getirme üzerinde odaklandığını ve bunun için de gerekli imkanlara sahip olduklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.