Asyaİran

İran’ın Rusya Büyükelçisi: İran Nükleer Anlaşma dışında hiçbir şeyi kabul etmiyor

İran İslam Cumhuriyeti’nin Rusya Büyükelçisi, İran’ın Nükleer Anlaşma dışında hiçbir şeyi kabul etmediğini vurguladı.

İran’ın Rusya Büyükelçisi Kazım Celali, Rus İzvestia gazetesine verdiği demeçte, “Nükleer Anlaşma’dan çekilen, onu ihlal eden ve İran’a yaptırım uygulayan ABD’ydı” dedi.

Celali, “Bu nedenle Nükleer Anlaşma’yı yeniden canlandırmanın ilk adımı Amerikalılar tarafından atılmalıdır.” dedi.

İran’ın Rusya büyükelçisi ayrıca, “Amerikalılar tüm yaptırımları kaldırmalı. Kaldırma işleminin gerçekten yapıldığını kanıtlamak için İran bu eylemi doğrulamalı” dedi.

İran’ın Rusya büyükelçisine göre, ‘ABD’nin bu girişimlerinin ardından İran da tüm yükümlülüklerini yerine getirmeye hazırdır” dedi.

Kazım Celali, Nükleer Anlaşma’yı terketmediklerini ancak yine de Avrupalıların pasifliği ve ABD’nin yükümlülüklerini ihlal etmesi karşısında İran’ın bazı yükümlülüklerinin seviyesini düşürdüğünü söyledi.

Celali, İran’ın Nükleer Anlaşma’nın nihai bir anlaşma olan önceki hükümlerinin yeniden canlandırılması için müzakerelerde bulunduğunu ve hiçbir şeyin azaltılmasına veya eklenmesine izin vermediğini açıkladı.

İran’ın Rusya Büyükelçisi, “İran’ın füze faaliyetleri ulusal güvenlik alanındadır ve kimsenin buna müdahale etmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.