İranUzakdoğu

İran’ın Şanghay Örgütü’ne tam üyelik imkanı

Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Zhang Ming, İran’ın 2023’te Şanghay İşbirliği Örgütü’ne tam üye olabileceğini açıkladı.

17 Eylül 2021 Cuma günü Şanghay İşbirliği Örgütü’nün sekiz ana üye ülkesinin liderleri 21. toplantılarında İran İslam Cumhuriyeti’nin bu örgüte daimi üyeliği konusunda anlaştılar. İran İslam Cumhuriyeti üyeliğinin gözlemci üyeden tam üyeliğe dönüştürülmesiyle ilgili belgeler imzalandı ve Şanghay Örgütü daha etkinleşti.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün yeni ve eski sekreterleri Zhang Ming ve Vladimir Norov gazetecilere verdiği demeçte, İran’ın tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde 2023’ten itibaren Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) tam üye olabileceğini söyledi.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün eski ve yeni genel sekreterleri Vladimir Norov ve Zhang Ming, dün, Pazartesi günü Taşkent’te, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Özbekistan cumhurbaşkanlığı bünyesindeki etkinliklerin hazırlanması ve düzenlenmesiyle ilgili konuları görüşmek üzere bir araya geldiler.

2001 yılında güvenlik ve ardından ekonomik yönelime odaklanarak kurulan ŞİÖ, Güvenlik Konseyi’nin beş üyesinden ikisi ve dünyanın dört nükleer gücünden oluşan en büyük ve en etkili uluslararası örgütlerden biridir.

ŞİÖ ile ilgili en önemli şey, daimi üyelerinin genişlemesi ve İran İslam Cumhuriyeti’nin daimi üyeliğiyle birlikte artan ilişkiler ve kıta çapındaki kapsam açısından daha büyüyen örgütün coğrafi olarak da büyüklüğüdür. İran bölgesel bir ülkedir. Tehditlerle başa çıkma gücü ve yeteneği ve Şanghay Örgütü için güvenilir bir savunma duvarıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.