İran

İran’ın siber uzayının vizyon belgesinin 2031 ufkunda onaylanması

İran Siber Uzay Yüksek Konseyi’nin oturumu dün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı enformasyon dairesine göre, Siber uzayda çocuk ve ergenlerin korunmasına ilişkin belgeye istinaden, siber uzaydaki tüm platformların, içerik ve hizmet sağlayıcıların bir yıl içinde verilerin korunmasına, içerik ve hizmetlerin her yaş grubuna göre sınıflandırılmasına ve kamu hizmetlerinden ayrılmasına karar verildi.

Kararname ayrıca bakanlıkların korunan platformlar ve reşit olmayanlara hizmetler hakkında münhasır olmayan bilgiler vermesini de gerektiriyor.

Siber Uzay Yüksek Kurulu’nun dünkü toplantısının bir başka konusu da, siber uzayın ülkenin diğer alanlarında ilerlemenin itici gücü olması gerektiğine karar verilen 2031 yılı ufukta siber uzay vizyon belgesinin iç dinamiklere ve potansiyellere göre gözden geçirilmesi ve onaylanmasıydı.

Bu vizyon belgesine göre İran İslam Cumhuriyeti, 2031 yılına kadar Batı ve Güneybatı Asya bölgesinde siber uzay hizmetleri sağlamada en büyük siber gücü konumuna ve ilk sıraya ulaşacak ve sultacı güçlerin dünya medyası üzerindeki tekelci varlığını ortadan kaldıracak.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.