HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın Tacikistan’daki Yatırımlarını Arttırma Talebi

İran İslam Cumhuriyeti ve Tacikistan arasındaki 14’üncü Ekonomik, Ticari, Teknik ve Kültürel ortak komisyonu oturumu Tacikistan başkenti Duşanbe’de bir işbirliği anlaşmasının imzalanması ile sona erdi.

Oturumda İran enerji bakanı Reza Erdekaniyan ve Tacikistan maliye bakanı Feyzeddin Kahharzade, ekonomik, ticari, enerji, endüstriyel alanlara yatırım gibi ikili işbirliği fırsatları ve bu işbirlikleri geliştirme hususunda görüş teatisinde bulundular . İki ülkenin heyetlerinin yansıra Tacikistan devlet kurum ve kuruluşlardan temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen imza töreninde Tacikistan su ve enerji bakanı aynı zamanda İran ve Tacikistan ortak komisyonu başkanı Delir Cuma yaptığı konuşmada, iki ülkenin ortak komisyonunun 14’üncü oturumunun Duşanbe’de başarılı bir şekilde düzenlenmesinden memnuniyetini dile getirdi.
İran ve Tacikistan Müslüman ve dilleri ortak olan bölgenin iki ülkesi olarak, yatırım ve ticaret hacmini arttırma gibi farklı alanlarda ikili işbirliklerinin gelişmesinde büyük ve çeşitli kapasitelere sahiptirler. İki ülke makamları son yıllarda, farklı alanlarda yüzlerce işbirliği anlaşması imzalamışlardır. Bu bağlamda İran’ın Tacikistan’da baraj, köprü, otoyol ve karayolu gibi farklı alanlarında yatırım anlaşmaları bile imzalanmıştır.
Buna rağmen, Tahran ile Duşanbe arasında imzalanan anlaşmaların uygulanması için iki ülke makamlarının ciddi iradesi gerekiyor. Özellikle de ikili arasındaki dostane ilişkilerin gelişmesine karşı olan eller ve düşmanların, İran ve Tacikistan’ın kardeşçe ilişkilerini sabote etmeye çalıştığı bir sırada böyle bir iradenin önemi daha da artmaktadır.
Tüm bu düşmanlıklara ve dar görüşlülüğe rağmen, görünen o ki son aylarda, iki ülke de ilişkilerini geliştirmek ve bir üst seviyeye taşımak için ciddi şekilde hareketlenmişlerdir. Son otuz yılda Tahran ile Duşanbe arasındaki ilişkilerdeki engebeli duruma rağmen, kimi uzmanlar, Tahran ile Duşanbe ilişkilerinin bozulmasını imkansız görüyorlar. Bu hususta ise Tacik siyasi uzman Seyfullah Seferov şöyle düşünüyor:
“Tacikler, Tahran ile Duşanbe arasındaki ilişkilerin gelecekte iyileşmesini umuyorlar. İran’ın şefkatli ve olumlu siyasetlerine karşı, Tacikistan halkının İran’a beslediği sevgi anlatılamazdır.”
Aslında, küresel emperyalizm ve bölgedeki dar görüşlü ülkelerin çabalarına rağmen, uzmanlar aynı dili konuşan iki ülke arasındaki ilişkilerin kalıcı olarak yok edilmesinin imkansız olduğunu belirtiyorlar. Son 30 yılın tecrübesi, İran-Tacikistan ilişkilerinin genişlemesine karşı çıkan ülkelerin çabalarının her zaman boşa çıktığını da kanıtlamaktadır.
İran ve Tacikistan halkları tarihin belli bir döneminde, dünyada aynı büyük medeniyetin ve güçlü bir ülkenin parçası olurken, otuz yıl önce Tacikistan Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandığında İran, Tacikistan’ı tanıyan ilk ülkelerden biri oldu. Tahran yetkililerinin bu değerli eyleminin ardından İran, 1992 ile 1997 yılları arasındaki Tacikistan iç savaşı sırasında ülkenin iç çatışmasında arabuluculuk yapmak ve çatışmayı sonlandırmak için önemli ve verimli çabalar gösterdi.
İran’ın çabaları, sonunda barış görüşmelerine ve Tacik hükümeti ile muhalifleri arasında bir uzlaşma anlaşmasının imzalanmasına yol açtı. Bu nedenle Duşanbe hükümeti ve Tacikistan halkı, İran’la işbirliği ve ilişkiyi bölgedeki diğer tüm ülkelerden daha fazla takdir ediyor gibi görünüyor. Şüphesiz Duşanbe yetkililerinin İran’ın Tacikistan’da sanayi ve sivil sektörlerde yatırım yapma talebi de aynı durumdan kaynaklanmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.