HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran’ın UAEK’nun Raporuna Tepkisi

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Pazartesi günü yayımladığı ve bu uluslararası kuruma üye ülkelere sunduğu yeni raporunda İran’ın zenginleştirilmiş metal uranyum alanındaki faaliyetlerinin artmasından dolayı kaygılarını bildirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu  İran’ın son girişimini  İran’ın dört aşamalı planının üçüncü adımı olarak değerlendirdi.Dördüncü aşamanın ise reaktor yakıt panellerinin üretimi olduğu belirtilmektedir. 

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Said Hatipzade ise Uluslararası Ajans’ın  iddiasına tepki olarak sözlerine açıklık getirip  İran İslam Cumhuriyeti’nin tüm nükleer girişimleri ve programlarının nükleer silahlı yaygınlaştırmayı yasaklama anlaşması- NPT’ye uygun olduğunu ve İran’ın taahhütlerine uygun olduğunu Ajans’ın denetimi altında ve daha önce bildirildiğini belirtti. 

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsünün de hatırlattığı gibi  İran’ın BERCAM nükleer anlaşması ile ilgili telafi edici ve taahhütlerini azaltıcı girişimleri bu anlaşma maddelerine uygun olarak yapılmıştır. 

BERCAM nükleer anlaşmasının 26’ıncı ve 36’ıncı maddelerine esasen, karşı tarafın taahhütlerine bağlı kalmaması halinde  İran taahhütlerini tamamen veya kısmen durdurabilir veya askıya alabilir. 

Doğal olarak  BERCAM nükleer anlaşmasına taraf olan Amerika ve Avrupalı ülkeler bu anlaşmadaki taahhütlerini kayıtsız şartsız hayata geçirmezse  İran İslam Cumhuriyeti de  kendi barışçıl nükleer programını  kendi ihtiyaçlarına uygun şekilde, yönetimin karar vereceği düzeyde ve koruma anlaşmaları çerçevesinde ayrıca uluslararası atom enerjisinin de sürekli denetimleri altında  devam ettirecektir.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei ise defalarca ülkenin  nükleer bilime ihtiyacının önemine vurgu yaparak  İran’ın nükleer silah ve bomba peşinde olmadığını belirtmiştir. 

İslam İnkılabı Lideri  bu hususta dahiler ve üstün bilimsel yetenekler ile görüşmesinde şöyle bir hatırlatmada bulundular: ”  Bilim doğru kültürden uzaklaşırsa, hatalı yola sapar. Fayda dolu nükleer bilim insancıl kültür ile beraber olmadığı için nükleer bomba üretimine yol açtı ve bugün  hala dünyaya yönelik büyük bir tehdittir.  Biz de yapabileceğimize rağmen  kesin ve cesaretli bir şekilde bu yola adım atmadık. Hem nükleer bomba yapmak hem onu tutmak ve saklamak yanlıştır. Çünkü onu kullanmak haram sayılır. “

İran’da metal uranyum üretimi hususunun tehdit olarak gösterilmesi yönündeki  evham dolu velveleler  gerçekte İran’ın meşru nükleer haklarına sahip olma yolunda engellemelerin ve siyasi baskıların bir devamıdır.  Doğal olarak defalarca bildirildiği üzere, BERCAM nükleer anlaşmasının geniş çaplı ihlaline,  Amerika’nın 2231 sayılı kararı ve özellikle de Avrupa Birliği ve Avrupa Troykasının  bu anlaşmaya tam olarak bağlı kalmamasına cevaben İran’ın telafi edici girişimleri  haklı bir tutumu gözler önüne serdi. 

Siyasi meseleler uzmanı Mustafa  Hoşçeşm şöyle diyor:”  Bu yalancı iddia sahipleri, nükleer altyapıyı yok etmek ve müzakereleri çıkmaza sokmak için büyük çabalarda bulundular. Ancak sonuca ulaşamadılar. Şimdi de  gerçeklere yönelik gözlerini yumarak  İran’ın nükleer faaliyetlerini tehdit olarak göstermeye çalışıyorlar. 

İran’ın amacı, reaktörlerin ihtiyaç duyduğu yakıtın daha kalitelisini üretmektir. Bu faaliyetler hep Ajans’ın denetimi altında yapılmıştır. İran askeri hedefler peşinden koşsaydı zaten faaliyetlerini Ajans’a bildirmezdi.  Bu yüzden İran Ajans’ı faaliyetleri hususunda bilgilendirdiği zaman amacı Tahran reaktörünü çalıştırmak için yeni yakıt üretmek olmuştur. 

NPT’nin 4’üncü maddesine göre İran Ajans’ın üyelerinden biri olarak  zenginleştirme dahil barışçıl nükleer bilimden yararlanma hakkına sahiptir.  İran’ın molibden elementinin üretilmesinde kullanılan  yüzde 60 kadar zenginleştirilmiş Uranyumu üretmesi bir yandan da radyo ilaçlar üretiminin niceliğini ve niteliğini arttırmasında da önemli rol oynayacaktır. 

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.