İranYemen

İran’ın Yemen büyükelçisinin şehadetinin ardından Reisi ve Galibaf’tan taziye mesajı

İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ve İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bagır Galibaf dün gece İran İslam Cumhuriyeti’nin Yemen Büyükelçisi Hasan Irlu’nun şehadetinden dolayı ayrı ayrı taziye mesajları gönderdi.

İRNA ajansına göre İran cumhurbaşkanı Reisi, mesajında, İran İslam Cumhuriyeti’nin Yemen büyükelçisi ve iki şehidin kardeşi mücahid diplomat Hasan İrlu’nun şehadetini tebrik ederek aynı zamanda taziyelerini bildirdi.

İran meclis başkanı Muhammed Bagır Galibaf da mesajında ​​İran’ın Yemen büyükelçisinin şehadetinden dolayı taziyelerini iletirken ”Allah rızası için bu mücahit mübarek ömrünü İslam ideallerini ve İslam İnkılabı’nı savunarak geçirmiş, direniş eksenini güçlendirmekten ve başta Yemen Mücahidleri olmak üzere bölgenin mazlum halklarını savunmaktan bir an olsun vazgeçmemiştir.” dedi.

İslam İnkılabı Rehberi’nin Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti de bu vesileyle taziyelerini bildirirken onun yorulmak bilmeyen çabalarını takdir etti.

Velayeti mesajında, bu kıymetli şehidin ömrünü İslam düzenini koruma ve yükseltme yolunda geçirdiğini, bu onurlu yolda ülke ve İslam düzeni için mücadele ettiğini ifade etti.

Devrim Muhafızları Ordusu komutanı general Hüseyin Selami de, bu münasebetle taziyelerini bildirirken, İrlu’yu Yemen’de ‘Cesur bir büyükelçisi’ olarak niteledi.

Hüseyin Selami, mesajında, İrlu’nun destansı ve samimi mücadelelerinin, cesur ve dirençli Yemen halkının zulmünün bir yansıması olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.