İranYemen

İran’ın Yemen’e atadığı yeni Büyükelçisi Sana’da

İran İslam Cumhuriyeti’nin Yemen’e atadığı Büyükelçisi Hasan İrlu görev yeri Sana’ya gitti.

Konu hakkında Cumartesi günü bir açıklama yaparak, İran’ın tam yetkili Büyükelçisi Hasan İrlu’nun Yemen’in başkenti Sana’ya gittiğini belirten Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Büyükelçi İrlu yakında güven mektubunun kopyasını Yemen milli kurtuluş hükümeti Dışişleri Bakanı Huşam Şeref Abdullah’a ve aslını da Yemen siyasi yüksek konseyi Başkanı Mehdi Muşat’a teslim edeceğini belirtti.

Bundan önce İbrahim Muhammed Muhammed Deylemi de 1 Eylül 2019 tarihinde Yemen’in İran’a atadığı tam yetkili Büyükelçisi olarak Tahran’da güven mektubunun kopyasını Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’e teslim etmişti.

İran İslam Cumhuriyeti bölgeye yönelik ilkeli politikaları çerçevesinde Yemen savaşı başladığı günden bu yana Yemen krizinin siyasi çözümüne vurgu yapmış ve bu çerçevede dört maddelik bir plan sunmuştu. İran Yemen’de ateşkes ilan edilmesini, ecnebi güçlerin saldırılarının derhal durdurulmasını, Yemen milletine insani yardım ulaştırılmasını ve Yemenli tarafların katıldığı milli diyalog sürecinin Yemen halkının gözetiminde ve tüm sosyal ve siyasi grupların temsilcilerinin katılımı ile başlatılmasını ve milli vahdet hükûmetinin kurulmasını istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Kasım 2020 (27) içerik yüklenmiştir.