Latin Amerikaİran

İran’ın Yeni Benzin Sevkiyatının Venezuela’ya Ulaşması

Amerika’nın tüm baskıları ve sabotajlarına rağmen İran’ın ikinci yakıt sevkiyatı Venezuela’ya vardı. böylece Forest tanker gemisinin Venezuela kara sularına ulaşması ile İran İslam Cumhuriyeti ve Venezuela arasında ilişkilerin güçlendirilmesi için sağlam adımlar atıldı.

Forest tanker gemisi ikinci kez Venezuela’ya doğru yola çıkan ve Güney Amerika ülkesi Venezuela’nın kara sularına giren tankerdir. Foxon ve Fortune isimli diğer iki tanker ise yakında Venezuela kara sularına gireceklerdir.
Uzun bir süredir Amerika’nın yaptırımlarının baskısı altında bulunan Venezuela ciddi bir benzin ve yakıt sıkıntısı yaşamaktadır. Venezuela, rafinerilerinin eskimesi ve Amerika’nın ağır yaptırımları yüzünden yakıt üreten tesislerinin bakımını ve onarımlarını yapamıyor ve bu yüzden yakıt krizi yaşıyor. Gerçekte Amerika’nın uyguladığı yaptırımlar bu ülkenin rafinerilerinin bakımını ve onarımını engellerken yakıt üretimi tesislerini işlevsiz hale getirmiştir.
Son aylarda Venezuela’daki yakıt sıkıntısı, Rosneft petrol şirketinin Mart ayından itibaren bu ülkedeki faaliyetlerini Washington’un baskıları altında durdurmasının ardından iyice şiddetlendi ve daha da kritik duruma geldi. Rosneft geçen yıl içerisinde Venezuela’nın petrolünün satışı ve benzininin en büyük tedarikçi aracına dönüşmüştü. Ancak Amerika bu Rus petrol şirketinin iki alt kurumunu Venezuela petrolünün satışına zemin hazırlaması ile suçladı ve yaptırımlar uyguladı.
Siyasi uzman Simon Herreira’ya göre “Amerika hazine bakanlığının son üç yıl içerisindeki yaptırımları kuşkusuz Venezuela milli petrol şirketi faaliyetleri ve petrol üretiminin ve yan ürünlerinin üretilmesinin azalmasında kilit rol oynamıştır.”
Amerika’nın tüm tehditlerine rağmen İran, Venezuela’nın müttefiki olarak daha önce de bu ülkeye yakıt taşıyan 5 tanker gemi göndererek yakıt sıkıntısının bir kısmını gidermeye çalıştı. İran’ın bu girişimi Washington makamlarının sert tutumları ve tehditleri ile karşılaştı. Amerikalı makamlar İran tanker gemilerine el koyacaklarını tehditlerine rağmen İran gemileri tamamen sağlıklı bir şekilde Venezuela sularına girmeyi başardılar. Bu husus ise Amerika’nın siyasetleri için büyük bir yenilgi idi.
Siyasi uzman Abdülbari Atwan İran petrol tankerlerinin Venezuela’ya gönderilmesi ile ilgili değerlendirilmesinde “İranlı tanker gemilerinin Venezuela sahillerine varması Amerika başkanı Donald Trump’a ve Amerika emperyalizmine indirilen bir tokat gibi idi. Gerçekte Amerika başkanı Trump İran’ın Venezuela milleti ve seçilmiş, cesur cumhurbaşkanına verdiği desteği, Amerika’nın kuşatmasının yenilmesine ve benzin ile yan ürünlerin bu ülkeye gönderilmesine engel olamadı.” Dedi.
Washington’un tüm baskılarına rağmen İran ve Venezuela arasındaki işbirlikleri özellikle de son aylarda daha da güçlenmiştir. İki ülke de birbirinin imkanları ve yeteneklerinden yararlanarak sorunları ve sıkıntıları alt etmek istiyorlar.
Nitekim Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro da Twitter’de yayımladığı mesajında Venezuela ve İran’ın kendi kaderlerini belirleme ve barış ve huzur yönünde adım atmaya hakları olduğunu belirtti. Maduro daha önce de İran İslam Cumhuriyeti’nin Venezuela milleti ve hükümetini desteklemelerini takdir ederek Venezuela’nın yalnız olmadığını yanında duran dostları olduğunu belirtmiştir.
Venezuela başkentinde İranlı ürünler marketinin açılışının yapılması ve de iki ülke arasındaki petrol alanındaki işbirlikleri Trump hükümetinin tehditlerini sürdürmesine neden olmuştur. Amerikalı makamlar İran ve Venezuela ticari ilişkilerini kesmek için 50 kadar petrol ve yakıt taşıyan tanker gemilerini yaptırımlara maruz bırakacak projeyi hazırlamakta olduklarını belirtiyorlar.
Amerika’nın tüm tehditlerine rağmen İran’ın yakıt taşıyan tanker gemilerinin Venezuela karasularına ikinci kez ulaşması İran’ın ve iki ülkenin Amerika’nın yaptırımlarına galebe çalmakta kararlı ve azimli olduklarını gösteriyor. Sadece İran ve Venezuela değil birçok dünya ülkesi de Amerika’nın tehditlerine ayak uydurmamış ve yaptırım siyasetlerini uygulamak istememiştir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 27 Ekim 2020 (45) içerik yüklenmiştir.