Haber TasarımlarıAvrupaDünyaHaberlerİran

İran’ın yeni Londra büyükelçisi Salı günü görevine başlayacak

Dışişleri eski Hukuk İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Muhsin Baharvend, bugün yeni İran Büyükelçisi olarak Londra’ya girecek ve güven mektubunu İngiltere Kraliçesi’ne teslim ettikten sonra, 6 Temmuz Salı günü resmen faaliyete başlayacak.

İran’ın Londra Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Mehdi Hüseyni Metin twitter hesabında bu haberi açıklayarak, İran’ın Birleşik Krallık Büyükelçisi Mühsin Baharvend’in 4 Temmuz 2021 Pazar günü Londra’ya gireceğini duyumuştu.

Metin bu twitin devamında’Baharvend, güven mektubunu Kraliçe’ye sunmasının ardından 6 Temmuz Salı günü diplomatik görevlerini üstlenecek.Kendisine başarılar diliyor ve görevinde başarılı olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız’dedi.

Baharvend daha önce İran’ın Hukuk ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısıydı. Bundan önce, Hamid Bayidi Nejad, Londra’daki İran Büyükelçiliği’nden sorumluydu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde “Simon Shercliffe”in İngiltere’nin Tahran’daki yeni büyükelçisi olduğunu açıklayan bir bildiri yayınladı.

Shercliff, Ağustos ayında İngiltere’nin şu anki Tahran büyükelçisi Rob McCarthy’nin yerine geçecektir.

İki çocuğu olan bu İngiliz diplomat, 1998 yılında İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na katıldı.2000-2003 yılları arasında Tahran’daki İngiliz Büyükelçiliği İkinci Sekreteri olarak görev yaptı ve dönüşünde Irak’taki İngiliz Dışişleri Bakanlığı Siyasi Departmanı Başkanı olarak atandı.

Şimdiki İngiliz büyükelçisi, Mart 2017’de bu pozisyona atanan Rob McCarthy’dir. Görevi Ağustos’ta sona erecek. Geçen Nisan ayında İran’ın İngiltere Büyükelçisi Hamid Beidinejad’ın görevi de sona erdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.