HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın yeni nükleer adımı Batı’yı perişan etti

 İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK’nın Tahran nükleer araştırma reaktöründe kullanmak üzere metal uranyum levha üretme kararı, AB ve ABD’yi perişan ettiği belirtildi.

Reuters Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK’ndan naklen, İran yüzde 20 zenginleştirilen uranyumdan nükleer yakıt levhası üreteceğini duyurdu.

İran’ın Viyana’daki uluslararası kurum ve kuruluşlarda daimi temsilcisi Kazım Garibabadi bir açıklama yaparak, İAEK Tahran nükleer araştırma reaktöründe kullanmak üzere söz konusu nükleer yakıt levhasını üretme kararını 9 gün önce UAEK’na bildirdiğini ve üretime de başladığını belirtti.

Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasının tarafı olan Avrupa troykası da bir bildiri yayımlayarak, İran’ın yüzde 20 zenginleştirilen uranyumla nükleer yakıt levhası üretme kararını kaygı verici niteledi.

ABD ve Avrupa troykası bu iddiaları, Amerika’nın eski Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de BMGK tarafından onaylanan KOEP nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerini ihlal ederek anlaşmadan çekildiği ve İran’a karşı azami baskı politikası uygulamaya başladığı halde ileri sürüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.