İranYunanistan

İran’ın Yunanistan Büyükelçiliği: Lana petrol tankeri yakında İran’a hareket edecek

İran’ın Atina büyükelçiliği, “Çalınan İran petrolünü Yunan sularındaki Lana gemisine aktarma operasyonu devam ediyor ve gemi yakında tam petrol yüküyle İran’a hareket edecek.” dedi.

Fars haber ajansına göre, İran İslam Cumhuriyeti’nin Atina Büyükelçiliği Cuma akşamı Twitter’dan yaptığı duyuruda; ”Çalınan İran petrolünü Lana gemisine (İran petrol tankeri) aktarma operasyonu Yunan sularında devam ediyor ve gemi yakında İran’a hareket edecek.” dedi.

Unutulmamalıdır ki Yunanistan 15 nisan tarihinde kıyı sularında İran bayrağı altında seyreden İran petrolünü taşıyan bir Rus petrol tankerine (daha sonra Lana olarak değiştirilen Pegas) el koydu ve son haberlere göre, petrol tankeri gemiyi Amerika’ya boşaltması için teslim etti.

Yunan hükümetinin yaptığı bu girişimin ardından İran Tahran’da Yunanistan büyükelçiliği maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı ve şiddetli protestosunu iletti.

Öte yandan, 27 Mayıs’ta İsviçre Maslahatgüzarı (bu ülkenin büyükelçisinin yokluğunda) Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarlarının koruyucusu olarak İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve İran’ın uluslararası deniz hukuku düzenlemelerini ve ilgili uluslararası sözleşmeleri, özellikle de seyrüsefer özgürlüğü ve serbest uluslararası ticaret ilkesini ihlal etmeye devam etmesini şiddetle protesto etti ve ABD hükümetinin geminin yükünü iade etmesini ve gemiyi serbest bırakmasını istedi.

Yunanistan’ın son girişimi aslında İran’ın zamanında itirazın ne kadar haklı olduğunu gösterdi ve Yunanistan ve ABD de, İran’ın uluslararası kanunlar karşısında haklılığını bir türlü itiraf etmiş oldular.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (33) içerik yüklenmiştir.