İran

İran’ın Yüzde 60 Uranyum Zenginleştirmesini Başlatması

İran İslam Cumhuriyeti, barışçıl nükleer faaliyetlerinin devamında, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı kurallarının ve ilkelerinin çerçevesinde Salı günü Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel müdürü Raphael Grossi’ye mektubunda yüzde 60 kadar zenginleştirmenin başlamasından söz etti.

İran Atom Enerjisi Kurumu bu hususta yaptığı açıklamada İR-1 türünden bin kadar yeni santrifüjün Natanz nükleer tesislerine döşeneceğini bildirdi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Viyana’da bulunan uluslararası teşkilatlardaki temsilcisi Kazım Garibabadi Salı akşamı Twitter’de şöyle bir mesaj paylaştı: ” Salı akşamı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na sunulan mektup ve planlananların bilgilerine göre, yüzde 60 kadar zenginleştirme, İR-4 ve İR-6 olmak üzere iki yeni santrifüjler dahilinde gerçekleştirilecektir. Yeni makineler, kalite açısından yapılan değişiklikler sayesinde, geçmişteki araçlara göre yüzde 50 daha fazla kapasiteye sahipler. ”

Yüzde 60 kadar zenginleştirilmiş Uranyum, türlü radyo-ilaçların üretiminde kullanılan molibden unsurunun üretiminde kullanılmaktadır ve İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu tarafından üretilen radyo ilaçların niceliği ve niteliğinin arttırılmasında dikkat çekici etkiler bırakmıştır.

NPT anlaşmasının 4’üncü maddesine göre, İran İslam Cumhuriyeti uluslararası atom enerjisi kurumu üyesi olarak zenginleştirme dahil barışçıl nükleer bilim imkanlarından yararlanabilir ve meşru haklarına dayanarak ayrımcılığa uğramadan, gelişmek ve kalkınmak için barışçıl nükleer faaliyetleri kazanımlarını sürdürebilir.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı siyasi yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, bu hususta Salı günü Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na bir mektup gönderdiğini belirtti ve şöyle bir açıklamada bulundu: ” Bu mektupta, yüzde 60 zenginleştirmeye başlıyoruz denildi. Yüzde 60 zenginleştirme, radyo izotoplar dahil kimi özel ilaçların üretimi hususunda ihtiyaçlarımızdan biridir. ”

Uranyum zenginleştirme seviyesinin arttırılması, aslında İran’ın nükleer bilim alanındaki yerli teknolojik yeteneklerinin bir parçasıdır. Tabii ki bu durum barışçıl amaçlar çerçevesindedir. Bu bağlamda İran İslam Cumhuriyeti bu konuda İran halkının haklarını korumaya kararlıdır. İran İslam Cumhuriyeti BERCAM nükleer anlaşmasını imzalamış ve yükümlülüklerini yerine getirerek taahhütlerin her iki tarafın da dengeli bir şekilde uygulanması gerektiğini vurgulamıştır.

Geçen yılın Ocak ayından bu yana İran İslam Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletlerinin BERCAM nükleer anlaşmasına ve bu anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerinin ihlal edilmesine tepki olarak İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisinde “Yaptırımların Kaldırılması ve İran Milletinin Çıkarların Korunması için Stratejik Eylem “ini onayladı ve hayata geçirdi. Yüzde 60 oranında zenginleştirmeye başlama kararı bu sürecin devamı niteliğindedir. Açık ve nettir ki terörist İsrail rejiminin Natanz’da İran nükleer tesislerine karşı sabotajı, BERCAM nükleer anlaşmasına aykırı ve düşmanca bir harekettir.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı “Ali Ekber Salihi” Natanz nükleer tesislerindeki olayı nükleer terörizm olarak nitelendirdi ve şöyle bir vurguda bulundu: ” Natanz zenginleştirme merkezine karşı baş vurulan bu girişim, endüstriyel gelişmelere karşı olanların nükleer sanayideki göz alıcı gelişmeyi önlemekte aldığı yenilginin göstergesidir. ”

Doğal olarak, UAEA görevlerinden biri yasal olarak nükleer sabotajlara karşı koymaktır. Buna göre İran Büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi Kazem Garibabadi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü’ne bir mektup göndererek kendisini bu konuda net bir tutum almaya ve bu terör eylemini kınamaya çağırdı. Ancak bu teşkilat, bu terör girişimi ve sabotajını kınamadı.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi’nin vurguladığı gibi Natanz nükleer tesisindeki sabotaj olayı, İran’ın nükleer alanda ilerleme kaydetme kararlılığını güçlendirdi ve bu olay Natanz’ın çok daha güçlü ve daha gelişmiş santrifüjlerle çalışmaya devam etmesini sağladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.