İran

İranlı bilim insanı Yenilenebilir enerji araştırmaları alanında dünya birincisi

İran’ın Yezd Üniversitesi’nden doçent Ali Mustafaipur, uluslararası “Science Direct” sitesi tarafından 2021’de yenilenebilir enerji araştırmaları alanında dünya birincisi olarak tanıtıldı.

International Science Direct sitesi, bilim alanında dünyadaki en büyük ve en yetkili kaynaklardan biridir.
Mehr Haber Ajansı’na göre, yenilenebilir enerji konusunda dünyanın en tanınmış ve önde gelen uzmanlarından biri olan Mustafaipur, karbondioksitin azaltılması, temiz enerjiden elektrik üretimi ve yenilenebilir enerjiden hidrojen üretimi konusunda kapsamlı araştırmalar yaptı.
Yenilenebilir enerji, özellikle rüzgar enerjisi, dünya çapında çok sayıda araştırmacı tarafından araştırılmaktadır ve Yezd Üniversitesi’nin sözkonusu öğretim üyesi, dünyanın 100 kişisi arasında ilk sırada yer almayı başarmıştır.
Bu onura ek olarak, Mustafaipour iki dönemde dünyanın en iyi yüzde 1’deki bilim insanı olarak tanıtıldı ve şu anda ISI yayınlarında 166 bilimsel makalesi bulunuyor.
105 uluslararası konferans sunmak, 249 uluslararası konferansın bilim kurulu üyeliği, 16 İngilizce derginin yayın kurulu üyeliği ve editörlüğü, 5 kitap basımı ve 3 buluşun patentini almak, Mustafaipur’un diğer onurlarıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.