İranLübnan

İranlı bir heyet, Lübnan’da dini liderlerle görüştü

İran Uluslararası İslami Mezhepler Takrib Kurulu Genel Sekreteri Hamid Şehriyari başkanlığında bir heyet, Lübnan liderlerine “Mezhepler Arası Yakınlaşma” başlığı kapsamında ziyarette bulundu. Heyet sözcüsü açıklamasında, adil bir barışa ulaşma ve Lübnan’ın özgürlüğü ile egemenliğini koruma noktasında, ulusal birliğe bağlı kalarak bu kapsamdaki dinler arası çabaları yoğunlaştırmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Genel Sekreter Şehriyari, dün Beyrut’a yaptığı ziyarette Maruni Patriği Beşara er-Rai, Yüksek İslam Şii Konseyi Başkanı Şeyh Abdul Amir Kabalan ve Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım ile görüştü. Söz konusu ziyaret Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Deryan’ın Dar-ul Fetva’yı ziyaretini dün gerçekleştirdi.

Lübnan’ın başkentine gerçekleştirilen ziyaret dini bir kapsamda gerçekleşti. Söz konusu görüşmelere İran’ın Lübnan’daki Kültür Danışmanı Abbas Hemyar da eşlik etti. Görüşmelerin resmi siyasi yetkililer veya parti temsilcilerinin duyurduğu toplantıları içermediği belirtildi.

Şehriyari, Patrik er-Rai ile görüşmesinin ardından, “Lübnan tüm onurlu çocukları için nihai bir vatandır. Tarihi deneyimler Lübnan halkının bir olduğunda kendilerine yönelik saldırıları yenebileceğini göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Şehriyari sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birliktelikleri sayesinde önceki sorunların üstesinden gelen Lübnan halkı, bu zor süreçten geçmek için de milli birliğini koruması gerekiyor.”

Öte yandan Şehriyari, “Adaletli bir barışa ulaşmak ve Lübnan’ın özgürlüğü ile egemenliğini korumak için ulusal birliğe bağlı kalarak dinler arası çabaları artırma ihtiyacı kapmasında, Maruni Patriği er-Rai ile bir görüşme gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Kardeş Lübnan, ayakları üzerinde durmaya yetecek yetkinliğe, bilgi birikimine ve bilgeliğe sahip” açıklamalarını yapan Şehriyari, Tahran’ın, Lübnan’ın egemenliği ve bağımsızlığını korumak istediğine dikkat çekti.

Şehriyari, Yüksel İslam Konseyi’nde bölgedeki özellikle de Lübnan’daki genel koşulları sundu. Ayrıca, millete ve bölgeye hakim olma ve Müslümanların yeteneklerini çalma girişimleri karşısında, çabaları birleştirmeye yardımcı olan sürekli istişare ve fikir alışverişinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Şehriyari Salı günü Müftü Deryan ile yaptığı görüşmede, özellikle İslam dünyasını ilgilendiren konularda, Müftü Deryan’n ifade ettiği noktaları önemsediğine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.