İranArabistan

İranlı hacı, hala Suudi Arabistan zindanında

Bu yıl hac döneminde farklı sebeplerden dolayı bazı İranlı hacılar Arabistan güvenlik güçleri tarafından tutuklanarak hapsedildiler.

İran’ın İsfahan kentinden annesi ile beraber hacca katılan Halil Derdmend isimli İranlı vatandaş, hac amellerini yerine getirmenin ardından Gadir Hum bayramı gününde Mescid el-Haram’da tutuklandı ve başka sebeplerden dolayı tutuklanan diğer İranlıların bulunduğu hapishaneye yerleştirildi fakat 2 gün sonra başka hapishaneye nakledildi.

Derdmend’in suçu “görüntü almak” olduğu belirtiliyor. Suudi Arabistan yasaları uyarınca Kâbe etrafında fotoğraf çekmek yasaktır. Fakat diğer ülke hacıları fotoğraf çekerken hatta Suudi güçleri hacıların fotoğraf çekmelerine yardımcı olup onlara engel oluşturmadılar. Fakat Suudilerin Şii Müslümanlara ve özellikle İranlılara karşı hassasiyetleri nedeni ile bazı hacılar fotoğraf çekmek suçu ile tutuklandılar.

Alınan son habere göre Suudilerin hapishanesinde olan Derdmand’ın dosyası gelecek günlerde incelenecek. İran’ın Suudi Arabistan’da elçiliği ve diplomatik ilişkileri bulunmadığı nedeni ile tutuklu vatandaşların serbest kalma çalışmaları ağır fakat ciddiyetle yürütülüyor.

Medya çalışanlarından olan Derdmend’in şehitlerin anısı ile tavaf ederken bunu sanal dünyada yayınladı. Kâbe’yi görüntülerken hac Kasım Süleymani’nin fotoğrafını da gösteren Derdmend, bu fotoğraf nedeni ile tutuklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.