İran

İranlı kadın milletvekili: İlaç yaptırımı, insan hakları ihlalidir

İslami Şura Meclisi kadın milletvekilleri kanadı Başkanı Fatıma Kasımpur, Avusturya’nın Tahran Büyükelçisi Stefan Schultz’la görüşmelerinde İran’a dayatılan ilaç yaptırımları Amerika terör devletinin tek taraflı zalimane yaptırımlarının bir parçası ve insan hakları ihlali olduğunu belirtti.

Çarşamba günü Tahran’da Avusturya Büyükelçisi Schultz’la görüşen Kasımpur, Amerika terör devletinin tek taraflı zalimane yaptırımları başarısızlıkla sonuçlanacağını, İran İslam Cumhuriyeti bu yaptırımların da üstesinden geleceğini belirtti.

Kasımpur, İslami Şura Meclisi ve İran yönetimi başta kadın çalışanlar olmak üzere sağlık alanında çalışan hekimlere ve sağlık personeline gerekli yasal desteği verdiğini belirterek, korona virüs salgınında sağlık savunucularının sorumlu davranışlarını takdirle karşıladıklarını kaydetti.

Kasımpur ayrıca İran İslam Cumhuriyeti anayasasında kadınlarla ilgili ilerici yasalar bu nizamda kadınların yüce konumunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Görüşmede Avusturya Büyükelçisi Schultz da ülkesinde kadın haklarına işaretle korona virüs salgını sırasında Avusturyalı kadınlar seçkin rol ifa ettiklerini belirtti.

Büyükelçi Schultz ayrıca İran İslam Cumhuriyeti’nde kadın hakları alanında müspet gelişmeleri olumlu karşıladıklarını belirterek, Avusturya BM’yi İran’da bu alanda kaydedilen ilerlemelerin hakkında bilgilendirdiğini ifade etti.

İslami Şura Meclisi kadın milletvekilleri kanadı Başkanı Fatıma Kasımpur, görüşmenin sonunda iki ülke arasında siyasi, iktisadi, bilimsel ve kültürel teamüllerin gelişmesine ve özellikle kadın ve aile alanlarında akademik çevrelerin deneyimlerini paylaşmalarına vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2020 (28) içerik yüklenmiştir.