Lübnanİran

İranlı ve Lübnanlı alimlerin görüşmesi

Uluslararası İslami mezhepler takrib kurumu UİMTK Genel Sekreteri Hüccetülislam Hamid Şehriyari, Lübnan’ın Müslüman Ulema Cemiyeti yönetim kurulu üyeleri ve Lübnan Şiaları Yüksek Meclisi Başkanı ile görüştü.

Beyrut’te gerçekleşen görüşmede Hüccetülislam Şehriyari, Şia ve Sünni alimlerin İslami vahdeti pekiştirme temelinde diyaloglarını sürdürmelerine vurgu yaptı. Hüccetülislam Şehriyari, bugün İslam dünyası özellikle din adamları arasında başta olmak üzere her zamankinden daha çok vahdete ve İslam dininden tekfir tozunu silmeye ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Görüşmede Müslüman Ulema Cemiyeti yönetim kurulu üyeleri İran İslam Cumhuriyeti ve Uluslararası İslami mezhepler takrib kurumu UİMTK’na vahdet yolunda yapıcı rollerine teşekkür ettiler.

Lübnan Şiaları Yüksek Meclisi Başkanı Şeyh Ali Hatip de UİMTK’nun merhum ge Ayetullah Muhammed Ali Tashiri’yi saygı ile andı ve Hüccetülislam Şehriyari’nin Lübnan ziyaretini olumlu ve bölgede ve Lübnan’da İslami mezheplerin yakınlaşması doğrultusunda adılan değerli adım niteledi.

Hüccetülislam Şehriyari görüşmelerden sonra Beyrut’un güneyinde Zahiye semtinde direniş şehitleri İmad Muğniye, Seyyid Mustafa Bedreddin ve Cihad Muğniye’nin mezarlarını ziyaret ederek fatiha okudu ve tüm şehitler için yüksek dereceler niyaz etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.