HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İrşadi: İran kimyasal silahların en büyük kurbanıdır

İran’ın BM daimi temsilcisi yardımcısı Zehra İrşadi, İran İslam Cumhuriyeti kimyasal silahların en büyük kurbanı olarak kimyasal silahları men eden konvansiyonun tam, etkili ve ayrımcılıktan uzak bir şekilde uygulanmasını istediğini belirtti.

Büyükelçi İrşadı, İran İslam Cumhuriyeti kimyasal silahları men eden konvansiyonun bir üyesi olarak bu konvansiyonun hedeflerine ulaşması için hiç bir çabayı esirgemeyeceğini belirterek, konvansiyonun tam, etkili ve ayrımcılıktan uzak bir şekilde uygulanmasını istediklerini kaydetti.

İrşadi, İran İslam Cumhuriyeti bu konvansiyonun cihanşumul olmasını istediğini ve bu temel hedefin gerçekleşmesi için siyonist rejim İsrail’in kayıtsız şartsız ve hiç gecikmeksizin bu konvansiyona üye olmasına inandıklarını vurguladı.

Büyükelçi İrşadi, İran İslam Cumhuriyeti çağdaş tarihte kimyasal silahların en büyük kurbanı olarak kimyasal silahların kimlerce ve nerelerde ve hangi koşullar altında kullanılırsa kullanılsın, şiddetle kınadığını kaydetti.

İrşadi, İran İslam Cumhuriyeti kimyasal silahları men eden kurumun aktif üyelerinden biri olarak kurumun bağımsız, tarafsız ve profesyonel bir şekilde faaliyet yürütmesine vurgu yaptığını ifade etti.

Suriye devletinin konvansiyon çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmek üzere ciddi çaba sarf etmesini takdir ettiklerini kaydeden İrşadi, Suriye’nin kimyasal silahlarının en kısa sürede imha edilmesi Şam yönetiminin bu konuda ciddiyetini sergilediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.