İşgalci İsrail RejimiFilistin

İsam Yusuf İsrail’le normalleşme kültürünün takdis edilmesine tepki gösterdi

Merkezi Londra’da bulunan Gazze’ye Destek İçin Uluslararası Halk Heyeti Başkanı İsam Yusuf, Siyonist İsrail’le normalleşme kültürünün takdis edilmesi ve Filistinlilerin meşru haklarını reddeden yaklaşımlar konusunda uyarıda bulundu.

Yaptığı basın açıklamasında Yusuf, Filistin halkının haklarını yok saymaya yönelik çağrıların, bazı kesimlerin kutsiyet atfettiği İsrail’le normalleşme anlaşmalarına teşvik eden kültürün doğal bir sonucu olduğunu belirterek, Arap-İsrail çatışmasında Siyonistlerin uydurduğu rivayetlere kulak verenlerin her geçen gün Filistin davasını küçümsemeye ve ötekileştirmeye doğru ilerlediğini vurguladı.

Normalleşme süreciyle Filistin davasının tasfiyesinin hedeflendiğini belirten Yusuf, İslam alemiyle Arap halklarını, İsrail’le dostluk kurma akımını engellemek üzere harekete geçmeye çağırdı. Yusuf, saldırgan ve hukuksuz politikalarıyla Filistin halkına akla hayale sığmayan zulümleri reva gören İsrail’le normalleşme anlaşmalarına hiçbir şekilde meşruiyet tanınmaması gerektiğini belirtti.

Yusuf, normalleşme anlaşmalarının, İsrail’in Filistinlilere yönelik işlediği suçlara dolaylı olarak destek vermek anlamına geldiğine dikkat çekerek, bu çerçevedeki her türlü girişimin, İsrail yönetimini, başta işgal altındaki Kudüs ve Mescidi Aksa’ya yönelik olmak üzere Filistinliler üzerindeki ihlallerini arttırma konusunda cesaretlendirdiğini kaydetti. 

Yusuf, Siyonistlerle normalleşmenin, işgalci İsrail’i daha fazla insanlık suçu işlemeye, aşırı güç kullanmaya, saldırılarını artırmaya ve Filistin topraklarını Yahudileştirme planlarını uygulamaya teşvik ettiğine işaret etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. Daha sonra Sudan ve Fas da bu normalleşme sürecine katılmıştı.

BAE, 1979’da Mısır’ın ve 1994’te Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.