Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal altındaki Kudüs’te Netanyahu’ya karşı protestolar sürüyor

Son haftalarda her zaman olduğu gibi, çok sayıda Tel Avivli, terör rejimi İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun icraatlarını ve yolsuzluğunu protesto etmek ve muhalefet partilerini desteklemek için bir kez daha sokaklara döküldü.

El-Alem’e göre, son birkaç aydır Cumartesi akşamları Netanyahu karşıtı gösteriler ve mitingler düzenleyen “Kara Bayrak” hareketinin üyeleri, bu kez muhalefet partilerinin bir kabine koalisyonu oluşumunu desteklemek için bir araya geldi.

Siyonist İsrail basını,İsrail’de aşırı sağ görüşleriyle öne çıkan Yamina Partisi lideri Naftali Bennett’in, Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi lideri Yair Lapid ile koalisyon hükümetini kurmasının beklendiğini bildirdi. Bu haberin yayınlanmasından sonra Netanyahu karşıtlarının sevinç gösterileri düzenlediği bildirildi.

Siyonist basında çıkan haberde, Bennett’in partisinin milletvekilleriyle yapacağı görüşmenin ardından Lapid ile koalisyon hükümeti kurup kurmama konusunda kararını açıklayacağı belirtildi.

Haberde, Bennett’in “büyük ihtimalle” Lapid ile koalisyon hükümeti kurmaya karar verdiğini açıklayacağı öne sürüldü.

Kurulacak koalisyon hükümetinde Bennett ile Lapid’in dönüşümlü olarak başbakanlık yapacakları ifade edildi. Koalisyon hükümeti kurulması halinde Binyamin Netanyahu’nun 12 yıldır aralıksız yürüttüğü başbakanlık koltuğuna ilk olarak Bennett’in oturacağı kaydedildi.

Habere ilişkin hem Yamina hem de Gelecek Var Partisinden henüz açıklama yapılmadı.

Terör rejimi İsrail’de 23 Mart’ta yapılan seçimin ardından bu rejimin ele başı sözde cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, koalisyon hükümetini kurmak için Başbakan Binyamin Netanyahu’yu görevlendirmişti.

Netanyahu, 4 Mayıs’ta koalisyon hükümetini kuracak yeterli desteği bulamadığı için görevi Rivlin’e geri iade etmişti. Bunun üzerine Rivlin, 5 Mayıs’ta koalisyon hükümetini kurma görevini Netanyahu’nun rakibi Lapid’e vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.