İşgalci İsrail RejimiFilistin

İşgal güçleri Batı Şeria ve Kudüs’te baskın ve gözaltılarını sürdürdü

Siyonist işgal güçleri bugün (8 Aralık Çarşamba) sabahın erken saatlerinde Batı Şeria’nın değişik bölgelerinde ve Kudüs’te yine baskınlar ve gözaltılar gerçekleştirdiler.

İşgal güçleri Beytlahim’in Doğu Teku’ kasabasına yaptıkları baskında özgürleştirilmiş eski bayan esirlerden 28 yaşındaki Şuruk Muhammed Musa’nın evine girerek sıkıca arama yaptıktan sonra kendisini gözaltına aldılar. İki çocuk annesi olan bu bayanın işgal zindanlarından çıkmasının üzerinden henüz sadece 6 ay geçmişti.

İşgal güçleri Beyt Ficar kasabasına yaptıkları baskınlarda da evlere girip aramalar yaptıktan sonra Emir Murad Takatika, Muhammed İbrahim Selci ve Muhammed İbrahim Deyriye isimli gençleri gözaltına aldılar.

Beyt Sahur kasabasına yaptıkları baskında Kusay İyad El-Asleyni, Luey Heysem El-Asleyni ve Ahmed Abdullah Şueybat isimli gençleri gözaltına aldılar.

Nablus’un Beyta kasabasına baskın düzenleyerek bazı evlerde aramalar yaptı ve İslam Nasır Eş-Şerka ile Şerar Muflih Hamayil isimli gençleri gözaltına aldılar.

Nablus’un doğusundaki Beyt Decen kasabasına da baskın düzenleyerek Beşir Ebu Ceşş’i ve özgürleştirilmiş eski esirlerden Abdülkerim Nasır Halebi’yi gözaltına aldılar.

İşgal altındaki Kudüs’ün El-İseviyye kasabasında Ahmed Yusuf Ubeyd, Ziyad Muhammed Ziyad, Ahmed Isam Derviş, Yezin Atıf Ubeyd ve Ahmed El-Efğani isimli gençleri evlerine baskın düzenleyip sıkıca arama yaptıktan sonra gözaltına aldılar.

İşgalciler bunların dışında da bazı yerlere baskınlar düzenleyip aramalar yaptı ancak herhangi bir kişiyi gözaltına almadan gittiler. Bazı yerlerde bazı kişilere istihbarat merkezine gitmelerini isteyen tebliğ mesajları verdiler.

İşgal güçleri rutin hale getirdikleri ve genellikle gece yarısından sonra ve şafak sökmeden önce gerçekleştirdikleri baskınlarda evlerin mahremiyetlerini ihlal ediyor, insanları uygun olmadıkları bir halde yataklarından kaldırıyor, geniş çaplı aramalar yapıyor, özel eşyalarını karıştırıyor, ev eşyalarına büyük zarar veriyor, buldukları zaman kıymetli eşyalarını ve paralarını çalıyor, silahlarıyla dehşet saçarak çocukları korkutuyor ve bazılarını da tutukluyorlar. Bu baskınlar yüzünden işgal altındaki Kudüs’te ve Batı Şeria bölgesinde yaşayan Filistinliler hiçbir zaman güven ve huzur içinde yatamıyor. Çünkü her an bir işgalci ekibin baskın düzenlemesi ihtimali var.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Basın Bürosu tarafından hazırlanan aylık rapora göre işgal güçleri Kasım 2021 boyunca Batı Şeria ve Kudüs’te toplamda 2341 hak ihlali gerçekleştirdi ve 4 Filistinliyi şehit etti, 629 Filistinliyi de yaraladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.