Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal güçleri bir caminin halılarını ve koleksiyonlarını yaktı

Siyonist işgal güçleri dün (9 Temmuz Cuma) akşam saatlerinde Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki Cenin’in güneyinde yer alan Caba’ kasabasının yakınında bulunan bir caminin koleksiyonlarını yaktı. İşgalci saldırganların müdahaleleri sebebiyle meydana gelen çatışmada da bir Filistinli genç işgalcilerin attığı mermilerle yaralandı.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre işgal güçleri Tursula bölgesine baskın düzenleyerek camiye girdi. Ardından içeride namaz kılanları zorla dışarı çıkardıktan sonra caminin halılarını ve koleksiyonlarını yakmaya başladılar. İşgalci askerlerin cuma namazı öncesinde de söz konusu caminin onarımı ve cuma namazı kılınması için düzenlenmesi amacıyla çalışanlara da engel oldukları belirtildi.

İşgalci askerlerin, Cenin – Nablus otoyoluna çekilmelerinden sonra Anza köyü yakınında işgalcilerle Filistinliler arasında çatışmalar çıktığı belirtildi. Buradaki çatışmalarda Filistinli gençlerden biri işgalcilerin attığı mermilerle kolundan yaralandı.

Tursullah olarak da adlandırılan Tursula mıntıkası Cenin ile Nablus arasındaki yol üzerinde Cenin’in güneyinde Caba’ kasabasının yakınında bir tepede bulunuyor. 60 dönümlük araziden oluşan mıntıka, 1967’den önce Ürdün ordusunun bir üssü olarak kurulmuştu.

Bir ara Tursula yerleşim merkezinin kurulduğu bölge şimdi boş durumda ve civarda ikamet eden Filistinliler burayı bir piknik alanı olarak kullanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.