Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal güçleri El-Halil’de bir evi yıktı ve Cenin’de bir caminin ölçülerini aldı

Siyonist işgal güçleri Filistinlileri göçe zorlamak ve onların mülklerine tamamen gayri meşru yollarla el koymak amacıyla evlerini yıkmaya devam ediyorlar.

İşgal güçlerinin bugün Batı Şeria’nın güney kesiminde yer alan El-Halil’in güneyindeki Vadu’l-A’ver mıntıkasında Filistinlilere ait bir evi yıktıkları, Batı Şeria’nın kuzey kesiminde yer alan Cenin’in güneyindeki Biru’l-Başa köyünde de Ebu Bekir Camisi’nin ölçülerini aldıkları haber verildi.

Ulusal Halk Komiteleri Başkanı Ratib El-Cebur’un yaptığı basın açıklamasında işgal güçlerinin El-Halil’in güneyindeki Vadu’l-A’ver’de Bilal El-Acluni adlı Filistinliye ait olan ve iki oturma odasından oluşan bir evi yıktıkları belirtildi.

El-Cebur işgal güçlerinin evi yıkmaya gerekçe olarak, bu evin Oslo Anlaşması’na göre C kategorisine giren bölgede ve ruhsatsız olduğu iddialarını kullandıklarını belirtti.

El-Cebur, işgal rejiminin Filistinlilerin evlerini ve muhtelif binalarını yıkmasının yahudi yerleşim merkezlerini genişletmek için Filistinlileri göçe zorlama amacından kaynaklandığına dikkat çekti.

El-Halil bölgesi ise işgalcilerin yahudileştirme faaliyetlerinde en çok hedef aldıkları bölgeler içinde Kudüs’ten sonra ikinci sırada yer alıyor.

Diğer yandan İsrail işgal güçlerinin dün gece Cenin’in güneyindeki Biru’l-Başa köyünün ana caddesi üzerinde yer alan Ebu Bekir Camisi’ne baskın düzenledikleri ve caminin ölçülerini aldıkları bildirildi.

Köy Meclisi Başkanı Yahya El-Kadiri, askeri güçlerle takviye edilmiş işgal görevlilerinin gece yarısı köye baskın düzenlediklerini, Ebu Bekir Camisi’ni basarak alan ölçülerini aldıklarını, ancak sebep hakkında herhangi bir bilgi vermediklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ocak 2021 (36) içerik yüklenmiştir.