Filistin

İşgal Güçleri Filistinlilere Ait İnşaat Halindeki Bir Evi ve Barakaları Yıktı

İşgal güçleri Batı Yaka’nın güneyindeki Beytlahim vilayetinde Filistinlilere ait inşaat halindeki bir evi ve barakaları yıktı.
Beytlahim’deki Irkçı Ayrım Duvarıyla ve Yahudi Yerleşimiyle Mücadele Heyeti Sekreteri Hasan Bericiyye, işgal güçlerinin Beytlahim’in batısında yer alan Beyt Cala beldesinde Bi’r Avne Mahallesi’ne baskın düzenlediğini söyledi.
Bericiyye, Beyt Cala beldesine buldozerler eşliğinde baskın düzenleyen işgal güçlerinin dört barakayı ve inşaat halindeki bir evin temellerini yıktığını ifade etti.
Bericiyye’nin bildirdiğine göre, işgal güçleri evin ve barakaların Oslo Anlaşması’na göre “C” bölgesi olarak adlandırılan bölgede oldukları ve ruhsatsız inşa edildikleri gerekçesiyle yıkıldığını öne sürdü.
Bi’r Avne Mahallesi’nin güvenliği ve idaresi işgal güçlerinin kontrolünde olan “C” bölgesinde yer aldığı ve bölge sakinlerine ait arazilerden bir bölümünün Kudüs Belediyesi sınırlarına dahil olduğu belirtildi.
1995’te imzalanan İkinci Oslo Anlaşması’na göre Batı Yaka “A”, “B” ve “C” bölgeleri olarak üçe ayrılıyor. Güvenliği ve idaresi işgal güçlerinin elinde olan “C” bölgesi Batı Yaka’nın yüzde 61’ini teşkil ediyor.
Batı Yaka ve Kudüs’te Filistinli ailelere inşaat izni vermeyen işgal yönetimi, Filistinlilerin yeni inşa ettikleri ya da genişlettikleri evlerini, barakalarını ve dükkanlarını ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle yıkıyor.
Bir yandan Filistinlilerin evlerini ve dükkanlarını yıkan işgal yönetimi, diğer yandan da uluslararası toplumun tepkilerine rağmen Filistinlilerden gasp edilen topraklar üzerinde Yahudi yerleşimciler için yeni konutlar inşa etmeyi sürdürüyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 17 Eylül 2020 (33) içerik yüklenmiştir.