Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal Güçleri Gazzeli Balıkçıların Avlanmalarına Yeniden İzin Verdi

İşgal güçleri Gazze Şeridi sahillerini Filistinli balıkçılara altı gün kapalı tuttuktan sonra bu sabahtan (18 Haziran Salı) itibaren yeniden avlanma izni verdi.
Zirai Faaliyetler Birliği Balıkçılar Komitesi sorumlusu ve Balıkçılara Yönelik İhlalleri Belgeleme Komitesi Koordinatörü Zekeriya Bekir, işgal güçlerinin bu sabah saat 10:00’dan itibaren balıkçıların avlanmalarına izin vereceği bilgisinin resmi olarak kendilerine iletildiğini açıkladı.
Bekir, avlanma mesafesinin güneydeki Rafah sahillerinden Gazze kenti sahillerine kadar 10 mil ve Gazze kenti sahillerinden en kuzeydeki Beyt Lahiya sahillerine kadar 6 mil olacağını ifade etti.
Bu arada, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayyaş, işgal güçlerinin Gazze Şeridi sahillerinde avlanmayı yasaklamasından bu yana balıkçıların günlük kayıplarının yarım milyon şikelden (yaklaşık 140 bin dolardan) fazla olduğunu açıkladı.
Ayyaş, işgal güçlerinin altı gündür Gazze Şeridi açıklarında avlanmaya izin vermemesinin 4 bin balıkçıyı tek geçim kaynaklarından mahrum bıraktığını ve işsizler ordusuna dahil ettiğini söyledi.
İşgal güçlerinin avlanma izni vermemesi nedeniyle balıkçıların çok zor durumda olduklarını belirten Ayyaş, avlanma yasağının yaklaşık 50 bin kişinin geçiminden sorumlu 4 bin balıkçının topluca cezalandırılması anlamına geldiğine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Kapalı