Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal güçleri Kudüslü üç çocuğu ve bir Mescidi Aksa bekçisini gözaltına aldı

Siyonist işgal güçleri bugün (21 Aralık Salı), Mescidi Aksa’nın bekçilerinden birini ve üç Kudüslü çocuğu gözaltına aldı. Bu arada Mescidi Aksa’nın diğer bekçilerinin de görevlerini yapmalarına engel oldu ve onlara da gözaltına alma tehdidinde bulundular.

Mescidi Aksa kaynaklarının verdiği bilgilere göre işgal güçleri Mescidi Aksa bekçilerinden Fadi Alyan’ı Hıtta Kapısı’ndan çıktığı sırada üzerine saldırarak ve şiddete başvurarak gözaltına aldılar.

İşgal güçlerinin ayrıca Aksa Külliyesi içinde yer alan Kubbetu’s-Sahra yakınında, Emir El-Bezlamit, Emir Es-Selayime ve Hamza El-Ca’beri isimli üç çocuğu Filistin bayrağını salladıkları gerekçesiyle gözaltına aldıkları bildirildi.

Mescidi Aksa kaynakları, işgal güçlerinin ayrıca bu kutsal mabedin diğer bekçilerine de şiddet uyguladıklarını, onların görevlerini yerine getirmelerine engel olduklarını ve kendilerinden izin almadan gece bekçiliği yapmaya kalkışmaları durumunda gözaltına alacakları yönünde tehditte bulunduklarını dile getirdi. İşgal güçlerinin bu uygulamaya Vakıflar ve İslami İşler Dairesi’nin gelecek yıl için Mescidi Aksa’ya 50 bekçi atanması ve bunlardan 14’ünün şimdiden göreve başlaması kararı vermesi üzerine başvurduklarına dikkat çekildi.

İşgal güçleri Mescidi Aksa’nın bekçilerini ve kadın ve erkek murabıtlarını sürekli takip ediyor, bazen onları buradan uzak tutmak amacıyla bir haftadan altı aya kadar uzaklaştırma cezaları veriyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.