Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal güçleri Selfit’te 1948 Bölgesi’nde çalışan 50 işçiyi gözaltına aldı

İsrail işgal güçlerinin dün (22 Haziran Çarşamba) Batı Şeria’nın Selfit vilayetine bağlı kasaba ve köylere yaptıkları baskınlarda Filistinli 50 işçiyi gözaltına alarak, Selfit arazileri üzerine kurulu Ariel yahudi yerleşim merkezine götürdükleri haber verildi.

Haris köyünün Köy Meclisi Başkanı Ömer Semmare işgal ordusu askerlerinin ve işgal polislerinin Haris köyüne ve civarındaki Deyr Astiya ile Kayra köylerine baskınlar düzenleyerek Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesinde çalışan ve yaşları 20 ile 40 arasında değişen işçilerden 50 kişiyi evlerini basarak gözaltına aldıklarını söyledi. Alquds haber sitesinin verdiği bilgilere göre işçilerden bazıları caddelere kurulan askeri kontrol noktalarından gözaltına alındı.

Ömer Semmare, Selfit’te Filistinlilerden gasp edilen araziler üzerine kurulu Ariel yahudi yerleşim merkezine götürülen işçilerden daha sonra 3 kişinin serbest bırakıldığı, 47 işçinin ise bazı haklarını talep eden başvurularından dolayı sorgulamalarının devam ettiğini ifade etti.

Filistin İşçi Sendikaları Genel Birliği Genel Sekreteri Şahir Sa’d ise avukatlarının, ne gibi sebeplerle gözaltına alındıkları henüz netlik kazanmayan işçilerin durumlarını sorgulamaya devam ettiklerini bildirdi.

Sa’d, 1948’de işgal edilmiş bölgedeki iş yerlerine gitmek için Irkçı Ayrım Duvarı’nın kapılarından geçmek zorunda olan bu işçilere son üç aydır işgal güçleri tarafından baskıların belirgin bir şekilde arttığını, söz konusu duvarın kapılarında sık sık kontrol noktaları oluşturularak sıkı aramalar yapıldığını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (30) içerik yüklenmiştir.