Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal güçleri, yılbaşından bu yana 13 görevliyi Mescidi Aksa’dan uzaklaştırdı

Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi, İsrail işgal güçlerinin, yılbaşından bu yana 13 çalışanı tüm anlaşmalara aykırı olarak Mescidi Aksa’dan uzaklaştırdığını belirti.

Son zamanlarda, özellikle Kudüs ve Gazze’deki son olaylarla birlikte işgal polisi, Kudüslülerin uzun yıllardır karşı karşıya kaldıkları Mescidi Aksa’dan uzaklaştırma politikasını tırmandırdı.

İşgal makamları, Mescidi Aksa’daki çalışmalara engel olmak, devlet güvenliğine tehdit oluşturmak veya şiddeti körüklemek gibi mesnetsiz iddialarla Kudüslülere ve İslami Vakıflar Dairesi çalışanlarına yönelik 15 gün ile 6 ay arasında değişen onlarca uzaklaştırma kararı verdi.

İsrail işgal güçleri, Mescidi Aksa’nın gönüllü bekçileri olarak bilinen birçok murabıtın yanı sıra, Harem-i Şerif’in hizmetlerini yürüten Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’ne bağlı korumaları ve görevlileri de çeşitli nedenler ileri sürerek gözaltına alıyor, bazılarına da Mescidi Aksa’dan uzaklaştırma cezası veriyor.

Bunun mukabilinde Kudüslüler, Mescidi Aksa’dan uzaklaştırılma ve orada ibadetten mahrum bırakılmanın zulmüne maruz kalıyor. Ancak ulaşabildikleri kadarıyla Aksa’nın avlusuna yaklaşıp namaz kılmak ve hazır bulunmakta ısrar ediyorlar.

Filistinli uzmanlar, işgalci İsrail’in, alim, hatip, vakıf görevlileri ve vatandaşları Mescidi Aksa’dan uzaklaştırmasına tepki göstererek söz konusu uygulamaların tehlikeli bir sürece yol açtığı uyarısında bulundu.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescidi Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.