Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal güçleri Yusufiyye Mezarlığı’nda Filistinlilere saldırdı

İşgal güçleri dün akşam saatlerinde Kudüs’teki Yusufiyye Mezarlığı’nda protesto gösterisi yapan Filistinlilere saldırdı ve gençlerden birini gözaltına aldı.

Kudüslü kaynaklar, Filistinli bir grup gencin Yusufiyye Mezarlığı’naki Şehitler Mezarlığı’nın karşısında yer alan alanda akşam namazı kıldığını ve işgal yönetiminin dün sabahtan akşama kadar mezarlığın bir bölümünde yaptığı kazı çalışmalarını protesto ettiğini söyledi.

İşgal polisinin mezarlığa ek kuvvet gönderdiği ve Filistinli gençlere saldırarak üzerlerine ses bombası attığı, Leys Eş-Şelebi adlı genci gözaltına aldığı ve bölgede bulunan diğer gençleri de coplarla darp ettiği bildirildi.

İşgal rejimine bağlı Kudüs Belediyesi, Mescid-i Aksa’nın doğu surlarıyla bitişik olan Yusufiyye Mezarlığı’nı tamamen yıkıp Tevrat Parkı’na dönüştürmek istiyor.

Yıkım işleminin durdurulması için Kudüs’teki İslami Vakıflar İdaresi’ne bağlı İslami Mezarlıkları Koruma Komitesi’nin yaptığı müracaatın işgal mahkemesi tarafından 17 Ekim’de açıklanan kararla reddedilmesi üzerine işgal güçleri önceki gün sabahtan itibaren mezarlıktaki yıkım faaliyetlerini yeniden ve yoğun bir şekilde başlattı.

Kudüs ahalisi kendi gücüyle yıkım işlemlerinin durdurulması için mücadele ediyor. Ancak işgal güçleri polis şiddetine başvurarak onlara engel olmak suretiyle yıkım faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde sürdürüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.