HaberlerFilistinOrtadoğu

İşgal güçlerinden Celbu Hapishanesi’ndeki esirlere ani baskın

ilistinli Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, İsrail Cezaevleri İdaresi’ne bağlı el-Mitsada ve Elimaz birimlerinin, sabah saat dörtte Celbu Hapishanesi’nin 4. bölümüne baskın düzenleyerek hücrelerde geniş çaplı arama yaptığını açıkladı.

Heyet, İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin, cezalandırılma ve en temel haklarından mahrum bırakılmaları için maruz kaldıkları vahşi saldırıları kınadı.

2003 yılında İsrail polisine bağlı baskıcı bir acil müdahale birimi olarak kurulan el-Mitsada güçleri, İsrail ordusunun seçkin askerleri ve subaylarından oluşuyor. Üyeleri ise Uzi makineli tüfekler, göz yaşartıcı gaz ve lazer silahlarıyla donatılmış durumdalar.

Ayrıca işgal güçlerine bağlı el-Yamam Birimi dün gece köpeklerle birlikte Ofer Hapishanesi’nin 12. bölümüne baskın düzenleyip buradaki tüm esirleri 18. bölüme nakletti.

Esirler dosyasını yakından takip eden uzmanlar, işgalci İsrail’in Filistinli esirleri sürekli hapishaneler arasında nakletmekle, esirlerin dirençlerini kırmayı ve onları baskı altında tutmayı amaçladığını ifade ediyor.

İşgal kuvvetlerinin arama ve güvenlik ihlali bahanesiyle düzenlediği baskında Filistinli esirlere saldırması ve eşyalarına zarar vermesi nedeniyle cezaevinde gerginliğin hâkim olduğu ifade edildi.

Filistin resmi kaynaklarına göre, işgalci İsrail’in karanlık zindanlarında 600’ü idari tutuklu, 320’si çocuk olmak üzere yaklaşık 5 bin Filistinli esir bulunuyor.

İşgalci İsrail “idari tutukluluk” adını verdiği bir uygulamayla Filistinlileri, herhangi bir hukuki gerekçe olmaksızın sadece istihbarata dayalı olarak 6 aya kadar alıkoyabiliyor ve mahkeme kararıyla bu süreyi 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.