İşgalci İsrail RejimiFilistin

İşgal güçlerinden Ofer Hapishanesi’ndeki esirlere ani baskın

İsrail işgal güçleri, Ofer Hapishanesi’ne baskın düzenleyerek Filistinli esirlerin kaldığı hücrelerde geniş çaplı arama yaptı.

Esirler Kulübü konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, işgal güçlerinin, bu sabah (5 Temmuz Salı) Batı Şeria’da yer alan Ofer Hapishanesi’nin 22. bölümüne baskın düzenleyip gerginliğe sebep olduğunu belirterek, buradaki esirleri keyfi olarak 19. bölüme naklettiğini bildirdi.

Esirler Kulübü tarafından yapılan kısa açıklamada, Ofer Hapishanesi’nde esirlerin tutulduğu tüm bölümlerde aşırı bir gerilimin hâkim olduğu belirtildi.

Öte yandan Filistinli Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin, cezalandırılma ve en temel haklarından mahrum bırakılmaları için maruz kaldıkları vahşi saldırıları kınadı

İsrail güçleri, 2020’nin başından bu yana 850’den fazla esirin tutulduğu Ofer Hapishanesi’ne defalarca baskın düzenleyip Filistinli esirlere yönelik baskı, şiddet ve zorbalık gibi hukuksuz uygulamalar yürütüyor.

Esirler dosyasını yakından takip eden uzmanlar, işgalci İsrail’in Filistinli esirleri sürekli hapishaneler arasında nakletmekle, esirlerin dirençlerini kırmayı ve onları baskı altında tutmayı amaçladığını ifade ediyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, işgalci İsrail’in karanlık zindanlarında 600’ü idari tutuklu, 320’si çocuk olmak üzere yaklaşık 5 bin Filistinli esir bulunuyor.

İşgalci İsrail “idari tutukluluk” adını verdiği bir uygulamayla Filistinlileri, herhangi bir hukuki gerekçe olmaksızın sadece istihbarata dayalı olarak 6 aya kadar alıkoyabiliyor ve mahkeme kararıyla bu süreyi 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.