Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal kuvvetlerinden Celbu Hapishanesi’ne baskın

İsrail Cezaevleri İdaresi’ne bağlı baskın güçleri, Celbu Hapishanesi’ne baskın düzenleyerek hücrelerde geniş çaplı arama yaptı.

Esirler Kulübü konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, İsrail Cezaevleri İdaresi’ne bağlı işgal güçlerinin, bu sabah (28 Ocak Perşembe) 1948’de işgal edilmiş bölgenin kuzeyindeki Celbu Hapishanesi’nin 1. bölümüne baskın düzenleyip esirlere saldırdığını belirtti.

Filistin Esirler Cemiyeti tarafından ‘İşkence Mağdurlarıyla Uluslararası Dayanışma Günü’ münasebetiyle hazırlanılan bir raporda, Filistinli her 100 esirden 95’inin tutuklandığı ilk andan itibaren İsrail hapishanelerinde işkenceye maruz kaldığı bildirildi.

Söz konusu raporda, İsrail Cezaevleri İdaresi’nin yaptığı baskın operasyonlarında biber gazları, ses bombaları, plastik mermiler, cop ve polis köpekleri kullandığına işaret edildi.

Filistin resmi kaynaklarına göre, işgalci İsrail’in karanlık zindanlarında 600’ü idari tutuklu, 320’si çocuk olmak üzere yaklaşık 5 bin Filistinli esir bulunuyor.

İşgalci İsrail “idari tutukluluk” adını verdiği bir uygulamayla Filistinlileri, herhangi bir hukuki gerekçe olmaksızın sadece istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor ve mahkeme kararıyla bu süreyi 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.