Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal mahkemesi Kudüslü kadın aktiviste bir hafta ev hapsi cezası verdi

İşgal rejimi mahkemesi, Cuma günü gözaltına alınan 59 yaşındaki Kudüslü kadın aktivist Ayide es-Saydavi’ye bir hafta ev hapsi ve 3000 şikel para cezası verdi.

Kudüslü es-Saydavi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Cuma günü ikindi ezanı vakti evinin kapısında beklerken işgal güçlerinin Şehit Hazim el-Culani’ye el-Meclis Kapısı yakınlarında ateş açması üzerine dışarıda neler olduğunu anlamak için evinden çıktığını söyledi.

İşgal güçlerinin kendisini namaz kıyafetleriyle görünce üzerine saldırdığını belirten es-Saydavi, önce el-Meclis Kapısı’na, ardından Burak Alanı’na ve son olarak da el-Meskubiyye Polis Merkezi’ne götürüldüğünü açıkladı.

İşgal istihbaratı tarafından sorguya çekildiğini ve Şehit el-Culani’yle konuşmakla itham edildiğini kaydeden es-Saydavi, işgal istihbaratı subaylarından birinin yüzüne bağırarak, “Seni gördüm. Eylemciyle konuşuyordun” dediğini ifade etti.

İşgal güçleri Cuma günü Mescid-i Aksa’nın kapılarından el-Meclis Kapısı yakınlarında bıçaklama eylemi girişiminde bulunduğu gerekçesiyle Kudüslü Doktor Hazim el-Culani’ye ateş açtı.

İşgal güçlerinin el-Culani’yi şehit etmesi üzerine Kudüs’ün Eski Belde semtinde gerginlik yaşandığı ve işgal güçlerinin bölgeye ek kuvvet gönderdiği bildirildi.

Kudüslü kadın aktivist Ayide es-Saydavi, daha önce de işgal güçlerince gözaltına alınmış ve Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma cezasına çarptırılmış, birçok kez Yahudi yerleşimcilerin saldırı girişimine maruz kalmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.