İşgalci İsrail RejimiFilistin

İşgal rejimi, Hamas liderlerinden Rafet Nasif’i serbest bıraktı

Esirler İletişim Ofisi’nin yaptığı açıklamaya göre İsrail işgal güçleri, İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Rafet Nasif’i, 23 ay süren idari tutuklamadan sonra dün (2 Ocak Pazar) akşam saatlerinde serbest bıraktı.

İsrail işgal yönetimi Rafet Nasif’in idari tutukluluğunu geçtiğimiz Nisan ayında dördüncü kez uzatmıştı.

56 yaşındaki Rafet Nasif siyonist işgal güçleri tarafından 20 Şubat 2020 tarihinde, Batı Şeria bölgesinde yer alan Tulkerem şehrinde bulunan evine baskın düzenlenmesinden ve geniş çaplı bir arama yapılmasından, evdeki eşyalara büyük çapta zarar verilmesinden sonra gözaltına alınmıştı.

Rafet Nasif gerek işgal zindanlarında ve gerekse dışarıda Hamas yapılanması içinde önemli görevler üstlendi. Hem özelde hareketin teşkilat yapısının geliştirilmesinde ve hem de genelde Filistin ulusal faaliyetlerinde başarılar elde edilmesinde aktif rol oynadı.

Filistin halkının hak mücadelesindeki etkin rolünden dolayı işgal rejimi onu sürekli takip etti ve birçok kez demir parmaklıkların arkasına koydu. Bu yüzden ömrünün 20 yıllık kısmını işgal zindanlarında esaret altında geçirmek zorunda kaldı.

Rafet Nasif birçok kez esarete mahkum edilmiş olmasından dolayı muhtelif hastalıklardan muzdarip durumda. Bunların başında da müzmin bir hal alan migren hastalığı yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.