HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

İşgal Yönetimi Batı Yaka Bölgesine 1936 Yeni Yerleşim Birimi Yapılmasını Onayladı

İsrail işgal yönetimi işgal altındaki Batı Yaka bölgesine 1936 adet yeni yerleşim birimi inşa edilmesi planını onayladı.

“Hemen Barış” adlı bir İsrail sivil hareketinin verdiği bilgilere göre İsrail Sivil Yönetimi’ndeki Planlama Yüksek Konseyi, Batı Yaka bölgesine 1936 adet yeni yerleşim birimi inşa edilmesini onayladı.

Bu onayın işgal yönetiminin başbakanı Benyamin Netanyahu’nun geçtiğimiz ayın sonuna doğru Likud Partisi aktivistlerine, Batı Yaka bölgesine 3 bin yeni yerleşim birimi inşa edileceğine dair vaadinin ardından geldiği belirtildi.

Hemen Barış hareketi, yapılması onaylanan yerleşim birimlerinin %89’unun İsrail’in ileride Filistinlilerle herhangi bir barış imzalaması durumunda boşaltmak zorunda kalabileceği yerleşim alanlarına inşa edileceğini dile getirdi.

Hareket bu yerleşim ve genişleme politikasından dolayı Netanyahu hükümetini eleştirdi. Bu hükümetin gerekli olmayan ve zarar verici nitelikte, aynı zamanda İsrail’in boşaltmak zorunda kalabileceği yerlere yeni inşaatlar yaptığını dile getirdi.

Hemen Barış hareketi Netanyahu hükümetinin izlediği politikayla barış ihtimallerini tamamen yok ettiğini, İsrail’i demokrasiye düşman ve ırkçı ayrım politikasına dayanan tek devlet konumuna ittiğini belirtti.

Son yıllarda işgal altındaki Filistin topraklarına yahudi yerleşim birimleri inşaatında ciddi bir artış gözlemleniyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Ekim 2020 (34) içerik yüklenmiştir.