Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal Yönetimi Kalansuva’da Üç Ev Hakkında Yıkım Kararı Verdi

İşgal yönetimi, 1948’de işgal edilen topraklarda yer alan Kalansuva kentinin Doğu Mahalle bölgesindeki Filistinlilere ait üç ev hakkında yıkım kararı verdi.

Yerel kaynaklar, yıkılma tehdidiyle karşı karşıya olan evlerin Muhammed Avde, İsmail Vaviyye ve Abdulhakim Hammude isimli Filistinlilere ait olduğunu bildirerek, ev sahiplerinin yaklaşık bir ay önce verilen yıkımı durdurma kararının süresinin bitmesinin ardından evlerinin yıkılmasından korktuklarını söyledi.

Yıkım kararı verilen evlerin sahiplerinden Muhammed Avde, işgal güçlerinin mahallede dolaştıklarını ve yıkım kararı verilen evlere girdiklerini, ev sahiplerine evlerinin yakında yıkılacağını söylediklerini ifade etti.

“Önümüzde herhangi bir seçenek kalmadı. Yargı, halk, politika; tüm yollara başvurduk. Buldozerlerin her an bölgeye gelip evlerimizi yıkmasından korkuyoruz” diyen Avde, oldukça zor bir dönem geçirdiklerini ve her açıdan bir savaş içinde olduklarını dile getirdi.

İşgal yönetimi Kalansuva kentinde 2017 yılında 11 ev ve işyerini yıkmıştı. Kentte 50’den fazla evin halen yıkım tehdidiyle karşı karşıya olduğu ve onlarca evin de işgal mahkemelerinin vereceği kararı beklediği belirtildi.

Uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı olmasına rağmen Yahudi yerleşimciler için işgal altındaki topraklarda yeni konutlar inşa etmeyi sürdüren işgal yönetimi Filistinli ailelere yeni konut inşa etmeleri veya mevcut konutlarını genişletmeleri için inşaat izni vermezken, mevcut evlerini ve işyerlerini de ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle yıkıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Eylül 2020 (25) içerik yüklenmiştir.