Haberler

İşgalci, Gazze yolunda tonlarca çikolataya el koydu

İşgalci İsrail, Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) yararına kullanılacağını iddia ettiği tonlarca çikolataya el koydu.

“İsrail el-Yevm” gazetesi, bugün İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın Gazze’ye gitmekte olan 23 ton çikolataya el konulması emrini imzaladığını bildirdi.

Bir kısmı “el-Muntar” bölgesinde yer alan Gazze’deki çikolata fabrikaları, 1948’de işgal edilen Filistin topraklarından veya dış ülkelerden ithal edilen hammadde ve malzemelere bağlıdır.

İsrail’in, 2 milyondan fazla Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana kara hava ve denizden abluka altında tutmasından ötürü işsizlik ve yoksulluk oranları çok yüksektir.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü, Gazze’deki çocukların yaklaşık yüzde 50’sinin psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunu ve gıda güvensizliği oranlarının ise zorlu ekonomik koşullar nedeniyle yüzde 50 ila 60’a ulaştığını belirtti.

Söz konusu rapora göre, yaklaşık iki milyonu bulan Gazze Şeridi nüfusunun yüzde kırkı yoksulluk sınırının altındayken, yüzde 80’i İsrail ablukası nedeniyle yardımlara bağlıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.