Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgalci İsrail güçleri Filistinlilere ait bir fırını yıktı

Siyonist İsrail rejimi, Cenin kentinin Arabe beldesinde Filistinlilere ait inşaat halindeki bir binayı “ruhsatsız” olduğu iddiasıyla yıktı. Bir marangoz atölyesinin yıkılması için de tebligat gönderildi. 

Yerel kaynaklar, Cenin kentinin Arabe beldesine baskın düzenleyen işgalci İsrail belediyesine bağlı buldozerlerin Rami Ahmed Ebu Meşayiğ isimli Filistinliye ait fırın yapmak için inşaatı devam eden binayı ruhsatsız olduğu bahanesiyle yıktığını ve aynı iddialarla Mustafa İlyin Hammad’a ait bir marangoz atölyesini yıkmak üzere tebligat verdiğini belirtti.

Filistin yönetimi ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e; yüzde 21’lik B bölgesinin idari yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilmiş; yüzde 61’ini oluşturan “C bölgesinin ise “idari yönetimi ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla “C” bölgesinde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.