Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgalci İsrail’den Mescidi Aksa İmamı Şeyh Sabri’ye 4 ay yurt dışına çıkış yasağı

Siyonist İsrail istihbaratı, Şeyh İkrime Sabri’ye 4 ay boyunca ülke dışına çıkmasını yasaklayan bir karar tebliğ etti.

Arab 48 internet sitesine göre, Siyonist işgal rejimi, sözde İçişleri Bakanı Aryeh Deri’nin talimatıyla Mescidi Aksa’nın 82 yaşındaki İmam Hatibi Şeyh Sabri hakkında 4 aylık seyahat yasağı kararı verdi.

Şeyh Sabri, seyahat yasağı çıkmadan saatler önce, Mescidi Aksa’da işgal güçlerinin ibadet edenler üzerinde devam eden baskısının bir öfke patlamasına neden olacağını ve Kudüs’teki insanlık dışı, hukuksuz saldırılar karşısında her şeyin mümkün olduğunu belirtmişti.

Yaptığı basın açıklamasında Şeyh Sabri, işgalin küstahlığı arttıkça Kudüslülerin Aksa’yı ve meşru haklarını savunma konusunda daha güçlü ve daha kararlı hale geldiğini belirterek, işgal rejiminin Kudüslülerin kararlılığını kırma çabalarının başarısız olacağını vurguladı.

Müslümanların Mescidi Aksa’da yoğunluğu artırmalarının işgalci İsrail’i kudurttuğunu belirten Şeyh Sabri, bu durumdan korkan işgal güçlerinin Mescidi Aksa’da namaz kılan ve nöbet tutanların sayısını azaltmak için Kudüslülere baskı uyguladığını ve hoparlörlerin elektrik kablolarını kestiğini açıkladı.

Şeyh Sabri, “El-Amud Kapısı (Şam Kapısı), Sahira Kapısı ve Selahaddin Caddesi gibi yerler Kudüs’ün önemli bölgeleridir. Bu nedenle meydana gelen çatışmaların çoğunun işgalin kontrol etmeye çalıştığı bu bölgelerde olduğunu görüyoruz.” dedi.

Son olarak Kudüslülerin Mescidi Aksa’yı savunmak için kendilerine güvenirken sahada yalnız olduklarını hissettiğini belirten Şeyh Sabri, tüm İslam dünyasına pusulayı Kudüs’e çevirme çağrısında bulundu.

Eski Kudüs-Filistin Müftüsü olan ve hâlihazırda Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanlığı görevini de yürüten Şeyh Sabri, daha önce de İsrail güçlerince defalarca gözaltına alınmıştı.

Şeyh İkrime Sabri, 9 Mart’ta Filistinlilere İsra-Miraç Kandili münasebetiyle Harem-i Şerif’e gelme çağrısı yapmış, bundan bir gün sonra gözaltına alınmış ancak birkaç saat sonra serbest bırakılmıştı.

İsrail makamları 26 Mart’ta da Şeyh Sabri’ye bir ay süreyle seyahat yasağı getirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.