HaberlerFilistinOrtadoğu

İşgalci İsrail,Nablus’ta zirai ve ticari merkezleri yıktı

İşgal yönetimi bir yandan uluslararası toplumun çağrılarını ve kararlarını hiçe sayarak Yahudi yerleşimciler için yeni konutlar inşa etmeyi sürdürürken diğer yandan da Filistinlilerin evlerini ve iş yerlerini çeşitli bahaneler ileri sürerek yıkmayı sürdürüyor.

Filistin halkına her türlü çirkinliği ve gayrimeşru muameleyi reva gören işgal güçleri, bu sabah Nablus’un batısındaki Deyr Şeref beldesinde çok sayıda tesis ve iş yerini yıktı.

Yerel Meclis Başkanı Muhammed Âzim, konuya dair yaptığı basın açıklamasında, işgal güçlerinin, geçtiğimiz mayıs ayının sonlarında Deyr Şeref beldesinde ihtarname gönderdiği, zirai ve ticari amaçlarla kullanılan çok sayıda tesisi yıktığını belirtti.

Azim, Nablus ile Tulkerem arasındaki ana yol üzerinde bulunan ve işgal güçlerince yerle bir edilen depo nitelikli tesislerin Yakup Antari, Velid Antari ve Rami Tabari isimli Filistinlilere ait olduğunu açıkladı.

Yüzölçümü 7 bin dönümü, nüfusu ise 3 bini bulan Deyr Şeref bölgesinin toprakları 1971’de yağmalanmaya başlandı. 2000 yılında iki yüzden fazla dönümü ilhak edilen belde, yasa dışı yerleşim birimlerin inşa edilmesiyle daha da kötü bir hal aldı.

Son haftalarda, Nablus’un tüm bölgelerinde özellikle de Asira el-Kıbliya beldesine ve oradaki çiftçilere yönelik işgal makamları ve siyonist yerleşimcilerin saldırılarında ciddi bir artış olduğu görülüyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere imar izni konusunda zorluk çıkaran ve Filistinlilerin yaptığı imar izni başvurularının tamamına yakınını reddeden İsrail makamları, Filistinlilere ait binlerce evi “ruhsatsız” olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

İşgal ettiği Filistin topraklarında terör estiren işgalci İsrail, 2020 yılında Kudüs ve Batı Şeria başta olmak üzere değişik yerlerde ruhsatsız olduğunu ileri sürdüğü 729 yapıyı yerle bir etti.

İsrailli insan hakları kuruluşu B’Tselem tarafından hazırlanan raporda, İsrail güçlerinin çok sayıdaki binayı yıkması nedeniyle 519’u çocuk olmak üzere 1006 Filistinlinin evsiz kaldığı belirtildi.

Diğer taraftan Filistinli uzmanlar, uluslararası toplumdan, Filistin topraklarını korumak ve Yahudileştirilmesine engel olmak için sorumluluğunu üstlenmesini talep etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.