Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgalciler Birkaç gün içinde yıkılacağını söyledikleri evi içinden parçalamaya başladılar

Siyonist işgal güçleri dün (10 Kasım Çarşamba) sabah Kudüs’ün Vadi’l-Cevz Mahallesi’nde bir eve baskın düzenleyerek, önce evin birkaç gün içinde yıkılacağı uyarısında bulundu, ardından da evi içinden parçalamaya başladılar.

Kudüs’teki yerel kaynakların verdiği bilgilere göre işgal güçleri Kudüslü esir Mahmud Cabir’e ait eve baskın düzenleyerek, oturanlara bu evin birkaç gün içinde yıkılacağı uyarısında bulundular. Ardından da evi yıkıma hazırlamak amacıyla içinden duvarlarını tahrip etmeye ve parçalamaya başladılar.

Evin sahibi olan ve işgal rejimi tarafından 32 ay hapis cezasına mahkum edilen esir Mahmud Cabir’in, yakında evleneceği için evinin düğün öncesi hazırlandığı ve mobilyalarının yerleştirildiği belirtildi.

Mahmud Cabir’in annesi Ayide Cabir, işgal güçlerinin yıkım kararına itiraz mühleti bile tanımadan bugün hemen uyarı yapmalarının ardından yıkım işlemini fiilen başlattıklarını ve evinin tümünü kendi elleriyle yıkmamaları durumunda 100 bin şekel ceza ödemek zorunda kalacakları tehdidinde bulunduklarını belirtti.

İşgal güçleri dün de Aziz Uveysat isimli bir Filistinliyi evini kendi elleriyle yıkmaya zorlamışlardı. Kudüs’ün Cebelu’l-Mukebber bölgesinde bulunan bir eve de yıkım uyarısında bulunmuşlardı.

Kudüs’te ve Batı Şeria’da olduğu gibi Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesinde de işgal rejimi sık sık Filistinlilere ait evleri, dükkanları ve atölyeleri ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkıyor.

Yahudi yerleşimciler için Filistinlilerin arazilerini gasp edip evler inşa eden, sonra işgal altındaki topraklarda yahudi nüfusun artırılması amacıyla dünyanın değişik ülkelerinden getirilen göçmen yahudilere çoğu zaman maliyetinden de düşük fiyatlarla satan işgal yönetimi Filistinlilerin ruhsat alabilmeleri için çok yüklü miktarlarda vergiler çıkarıyor ve çoğu zaman da müracaatlarının bütün şartlara uygun olmasına rağmen yine de ruhsat vermiyor. Ruhsatsız inşaat yapmaları durumunda da önce onları evlerini kendi elleriyle yıkmaya zorluyor; yıkmamakta direnmeleri durumunda ise belediye ekiplerini gönderip yıktırırken ev sahibini de en az 80 bin şekel yıkım masrafı ödemek zorunda bırakıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.